18 października br. odbyła się 3. edycja Dnia Edukacji Finansowej organizowana przez Fundację GPW. W wydarzeniu (stacjonarnie i online) wzięło udział ponad 1800 osób. Dodatkowo ponad 4000 uczniów i nauczycieli ze 180 klas szkół ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyło w lekcji „EduAkcja: oszczędzanie i inwestowanie”, przeprowadzonej przez prof. dr hab. Krzysztofa Jajugę, która odbyła się w ramach wydarzenia.
Celem Dnia Edukacji Finansowej jest upowszechnianie wiedzy oraz wzrost kompetencji społeczeństwa w zakresie edukacji z tego obszaru.
W programie 3. edycji DEF znalazły się liczne prelekcje dotyczące m.in. zagadnień związanych z inwestowaniem oraz długoterminowym oszczędzaniem, w tym na emeryturę, ale także szerzej – zarządzaniem finansami osobistymi, kształtowaniem postaw przedsiębiorczych u dzieci i młodzieży oraz cyberbezpieczeństwem.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Edukacji Finansowej!
Szczegółowe podsumowanie znajduje się tutaj: https://t.co/ISWAXKyb1W
Dziękujemy też Współorganizatorom, Patronom, Partnerom i Prelegentom, bez których DEFinitywnie nie udałoby nam się zorganizować tego wydarzenia!🙌 pic.twitter.com/lVbOBmKd6g
— Fundacja GPW (@FundacjaGPW) October 19, 2023
Po raz pierwszy w ramach DEF zostało także zorganizowane Spotkanie Studenckich Kół Naukowych, w którym uczestniczyło niemal 60 studentów reprezentujących 7 kół naukowych z 7 polskich uczelni.
Studenci wzięli udział w warsztacie „Od liczb do decyzji – podstawy i praktyka w modelowaniu finansowym”, który poprowadził Grzegorz Chłopek, CFA, Wiceprezes Zarządu PKO TFI. Mieli oni również okazję do poznania swoich działań podczas sesji networkingowej, która, mogą zaowocować wspólnymi inicjatywami w przyszłości.
Ważnym elementem tegorocznej edycji DEF była debata ekspercka „Czego Jan się nie nauczy, tego Jaś nie będzie umiał? W poszukiwaniu Domowej Strategii Edukacji Finansowej”, podczas której paneliści zmierzyli się z próbą odpowiedzi na pytanie, kto w największej mierze powinien odpowiadać za edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży – rodzice, szkoła i nauczyciele, a może instytucje publiczne i finansowe.
Rozmawiano także o tym, jakimi narzędziami wesprzeć rodziców i nauczycieli w ich edukacyjnych zadaniach i jaka będzie w tym rola nowego przedmiotu szkolnego „biznes i zarządzanie” oraz Krajowej Strategii Edukacji Finansowej.
Na zakończenie pierwszej części DEF odbył się także panel „Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 – wyjątkowa inicjatywa, wyjątkowe rocznice”.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja GPW, a współorganizatorem DEF Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Finansów, Centrum GovTech, Rada Edukacji Finansowej oraz Konferencja Rektorów Uczelni Ekonomicznych.
Pełna lista partnerów i patronów wydarzenia jest dostępna TUTAJ Jednym z patronów medialnych 3. edycji Dnia Edukacji Finansowej był Głos Nauczycielski.
Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie GPW.
(GN)