Nasz patronat. Polecamy film dla nauczycieli i uczniów. „Uwolnić Poly” już od 2 grudnia w kinach!

„Uwolnić Poly” to opowieść o niezwykłej przyjaźni 10-letniej dziewczynki i cyrkowego kucyka. Ta przyjaźń dla obojga okaże się początkiem fascynującej przygody. Film można zobaczyć na ekranach kin już od 2 grudnia br.

Zapraszamy do kin na nowy film mistrza przygodowego kina familijnego Nicolasa Vaniera, twórcy „Belli i Sebastiana” oraz „Chłopca z chmur”. Filmowa opowieść o przyjaźni dziewczynki i cyrkowego kucyka to ekranizacja bestsellerowej powieści Cécile Aubry, autorki sagi o Belli i Sebastianie.

Bohaterką filmu jest 10-letnia Cecile, która wraz z mamą, po rozwodzie rodziców,  powraca po latach do rodzinnego miasteczka. Dziewczynka czuje się tu obco, nie ma przyjaciół i nie potrafi się odnaleźć w nieznanym miejscu. Nic dziwnego, że z radością przyjmuje wiadomość o pojawieniu się w okolicy objazdowego cyrku. Cécile jest zachwycona prezentowanymi przez artystów sztuczkami, a cyrkowe zwierzaki kradną jej serce.

Szczególną sympatią dziewczynka obdarza Poly – uroczego kucyka o niesamowitych zdolnościach. Wkrótce okazuje się, że gburowaty właściciel cyrku bardzo źle traktuje swoje zwierzęta, a szczególnie Poly. Cécile układa więc brawurowy plan ratunkowy. Wykrada kucyka i z pomocą miejscowych dzieciaków i tajemniczego pana Victora (w tej roli znany francuski aktor François Cluzet) rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw podroż w poszukiwaniu dobrego domu dla swojego czworonożnego przyjaciela.

Ze względu na walory edukacyjne i wychowawcze film jest polecany  nauczycielom i ich uczniom, szczególnie z klas I-IV szkoły podstawowej. Istnieje możliwość umówienia w kinie pokazu grupowego dla klasy. Seans może być okazją do rozmowy z dziećmi, m.in. o tym, jak się dobrze czuć i skutecznie działać w zespole, a także o prawach zwierząt i odpowiedzialnej opiece nad pupilami.

– Uwolnić Poly rzeczywiście porusza aktualne tematy. Nasze społeczeństwo sporo myśli teraz o dobrostanie zwierząt, o ich miejscu w takich instytucjach jak cyrk, o ich złym traktowaniu – mówi Nicolas Vanier, reżyser filmu.

Z kolei młoda aktorka Elisa de Lambert, odtwórczyni roli Cécile, przyznaje: – Od dawna już gram w teatrze, ale kino bardzo mnie kusiło. (…) Bardzo chciałam zagrać w filmie, szczególnie ze zwierzętami.

Pytana, co ją urzekło w postaci Cécile, mówi: – To dziewczynka, która jest bardzo odważna, ale też trochę dzika. A przede wszystkim nie boi się postawić dorosłym w obronie zwierząt. I poza tym musi znosić uwagi innych, bo jej mama jest rozwiedziona i przyjechały z Paryża. Ale jest silna. Wrażliwa, ale silna!

***

„Uwolnić Poly”, reżyseria: Nicolas Vanier („Bella i Sebastian”, „Chłopiec z chmur”, „Szkoła życia”), obsada: Julie Gayet, François Cluzet, Patrick Timsit, Elisa de Lambert; gatunek: familijny, przygodowy; rok produkcji: 2020; czas trwania: 1 godz. 42 min.; dystrybucja: www.monolith.pl

Patronat medialny nad filmem „Uwolnić Poly” sprawuje Głos Nauczycielski

>> Materiały edukacyjne do pobrania

Materiały pomocnicze dla nauczycieli (opracowanie: CEO, Teresa Łempicka), a także fragment książki „Uwolnić Poly”, można pobrać ze strony dystrybutora filmu. Dostępne jest również nagranie wideo z wypowiedziami dzieci, rodziców i nauczycieli, którzy uczestniczyli w pokazie filmu dla szkół:
https://www.monolith.pl/filmy/2020/uwolnic-poly/

Fot. Materiały prasowe