Premiera filmu fabularnego opowiadającego o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza odbędzie się już 13 września. – Od tamtej historii dzieli nas 200 lat, ale przecież uczucia się nie zmieniają – mówi reżyser Waldemar Szarek.
To pierwszy taki film o Adamie Mickiewiczu i jednocześnie o najsłynniejszej historii miłosnej polskiego romantyzmu. Młodzi widzowie (kategoria wiekowa 13+) mogą zobaczyć na dużym ekranie przyszłego wieszcza takim, jakiego go nie znają. W ludzkim, nie pomnikowym formacie, przeżywającego uczuciowe rozterki, a więc bliskiego również i współczesnym nastolatkom.
Oto krótki opis fabuły. Młody nauczyciel i aspirujący poeta Adam Mickiewicz (Nikodem Rozbicki) spędza lato w malowniczej posiadłości w okolicach Nowogródka. Trenuje szermierkę, spiskuje, marząc o wolnej Polsce, a wszystko to w towarzystwie przyjaciół – Tomasza Zana (Antoni Sałaj) i Michała Wereszczaka (Adrian Zaremba). Szczególną uwagę Adam poświęca jednak Maryli Wereszczakównie (Aleksandra Piotrowska). Błyskotliwa i piękna dziewczyna robi na młodzieńcu niesamowite wrażenie.
To z Marylą młody poeta przeżywa pierwszą miłość. Adam uświadamia sobie, że jego największym atutem jest talent poetycki i nim uwodzi dziewczynę. Jest w szale twórczym, notatnik poety zapełnia się kolejnymi wierszami.
– Moim zdaniem lata 1820-1823 były ważnym czasem w życiu Mickiewicza – mówi reżyser Waldemar Szarek. – Opowiadam o okresie, kiedy Mickiewicz nabrał świadomości świata, w którym żyje. Miłość do Maryli w pewnym sensie pomogła mu się odnaleźć. Od tamtej historii dzieli nas 200 lat, ale przecież uczucia się nie zmieniają. One, wbrew pozorom, wciąż są takie same – dodaje.
Producentem filmu jest Telewizja Polska.
Dystrybutor „Niepewności…” przygotował ciekawą ofertę edukacyjną dla szkół i nauczycieli:
>> cztery scenariusze lekcji plus karty pracy;
>> wideoprelekcję o filmie (online) oraz wideoprelekcję do obejrzenia przed seansem w kinie na prośbę nauczycieli;
>> 45-minutową lekcję online, która odbędzie się 12-13 września br.
>> webinar dla nauczycieli 19 września br. (z certyfikatem uczestnictwa).
ZAGADNIENIA EDUKACYJNE:
• Przybliżenie uczniom postaci wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza.
• Wstęp do biografii artysty.
• Najważniejsze tematy i motywy epoki romantycznej.
• Zaznajomienie z konwencją romantyczną.
• Romantyzm jako epoka przełomowa dla kultury – natura, swojskość, wieś, ludowość jako inspiracja twórczości – „Ballady i romanse”, motywy fantastyczne i groza w balladach (nawiązanie do lektur – „Świtezianka”, „Świteź” – motyw nimfy/rusałki).
• Film jako wstęp do lektury „Dziadów”.
• Rola poety w romantyzmie.
• Film jako okazja do szukania tropów literackich.
• Literackie inspiracje poetów romantycznych – Szekspir, Byron.
• Motyw przyjaźni, dylemat etyczny między przyjaźnią a kochaniem. Dorastanie w cieniu geniusza (Tomasz Zan), zazdrość w relacjach, lojalność wobec przyjaciół.
• Historia Polski na początku XIX wieku.
• Tradycja dworu szlacheckiego (kontekst do jednego z zagadnień maturalnych – zwyczaje i obyczaje szlacheckie w kulturze polskiej) – dwór jako ośrodek kultywowania polskich tradycji, polskiego obyczaju, tradycji niepodległościowych i patriotyzmu.
• Realia epoki początku XIX wieku – architektura, życie mieszkańców, struktura społeczna i obyczaje, rozrywki i czas wolny.
• Rola kobiety w epoce – motyw mezaliansu, brak możliwości decydowania o swoim losie, wyboru partnera; małżeństwo jako kontrakt, decyzja gospodarczo-polityczna.
• Polska a Rosja – działalność konspiracyjna, nawiązania do związków Filomatów i Filaretów, początki poetyki konspiracyjnej, dążenia narodowowyzwoleńcze.
SCENARIUSZE LEKCJI i KARTY PRACY – do pobrania TUTAJ:
https://dystrybucjakinowa.tvp.pl/77190873/niepewnosc-zakochany-mickiewicz-edukacja
>> Patronem medialnym filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” jest Głos Nauczycielski. Patronat nad filmem sprawuje również ZNP
>> Wszystkie te materiały są dostępne na stronie:
https://dystrybucjakinowa.tvp.pl/70387557/niepewnosc-zakochany-mickiewicz
Fot. TVP