Nasz patronat. „Siła naszych marzeń” – niezwykły film już we wrześniu w kinach

Ten poruszający obraz zawiera wszystko, co potrzebne wartościowemu filmowi familijnemu. Za pomocą wciągającej, pełnej czułości historii „Siła naszych marzeń” porusza wiele istotnych dla dzieci i młodzieży tematów.

Poruszający, pełen czułości, dotykający ważnych tematów – tak o walorach edukacyjnych francuskiej produkcji „Siła naszych marzeń” wypowiadają się edukatorzy i autorki scenariuszy lekcji dla dzieci i młodzieży.

„Szczęście rodziny hodowców koni przerywa tragedia. Córka Zoé ulega wypadkowi, w wyniku którego traci władzę w nogach oraz sens życia. Z wysportowanej, pełnej energii dziewczynki zamienia się w cień dawnej siebie…” – pisze Katarzyna Kebernik we wstępie do scenariusza lekcji (>>„Siła naszych marzeń”. Kiedy hart ducha przezwycięża fizyczne słabości<<).

W opisie filmu czytamy, że jest on mądrą opowieścią o dorastaniu, rodzinie, podnoszeniu się po doznanym nieszczęściu. Jak zwraca uwagę Katarzyna Kebernik, za pomocą wciągającej, pełnej czułości historii „Siła naszych marzeń” porusza wiele istotnych z punktu widzenia każdego nauczyciela tematów:

>> niepełnosprawność i jej różne oblicza;

>> znaczenie pasji i rozwoju zainteresowań w kształtowaniu satysfakcjonującego życia;

>> odpowiedzialna relacja człowieka ze zwierzęciem (koniem) i problem wykorzystywania zwierząt w sporcie;

>> motyw rodziny i macierzyństwa, relacja córki z matką, ojcem i bratem;

>> depresja dziecięca i nastoletnia.

„Na tym ostatnim zagadnieniu skupiliśmy się w przygotowanym dla Państwa scenariuszu inspirowanym filmem. Znajdują się w nim praktyczne ćwiczenia i techniki, dzięki którym Państwa uczniowie nauczą się, jak radzić sobie ze stresem: palącym problemem dzisiejszych młodych osób, które ciągle otrzymują zbyt mało pomocy w związku z nim. Zawarte w scenariuszu wskazówki przydadzą się także nauczycielom i pedagogom” – czytamy we wstępie do scenariusza lekcji.

„Mamy nadzieję, że historia Zoé okaże się inspirująca dla Państwa i uczniów; że niezwykły hart ducha tej małej dziewczynki i jej zdolność do wydostania się z najtrudniejszego stanu psychicznego dodadzą sił do mierzenia się z przeciwnościami losu” – zwracają się do nauczycieli autorzy scenariusza.

W scenariuszu nauczyciele znajdą treści przydatne przy poruszaniu tematu „Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i stresem?” z uczniami klas IV-VIII szkoły podstawowej (opracowanie psycholożki Marceliny Westphal). Jest także niezbędnik rodzica zatytułowany „Jak pomagać dziecku w kryzysie?” (opracowanie Agnieszki Pixie Frączek, terapeutki Gestalt).

***

„Siła naszych marzeń”, reż. Christian Duguay, Francja 2022, 110 min, dystrybucja: Best Film. Premiera: 8 września br.

Patronat medialny: Głos Nauczycielski

FOT. Best Film

***

Oficjalny zwiastun filmu można zobaczyć tutaj:

Materiały edukacyjne można pobrać na stronie:

SIŁA NASZYCH MARZEŃ

OPINIA

Niezwykły, poruszający i wzruszający

Barbara Giża, edukatorka z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MSCDN):

– „Siła naszych marzeń” to film niezwykły, poruszający i wzruszający. Bo jak można poradzić sobie z tym, że zawalił mi się świat, a mam całe życie przed sobą? Mogę się buntować, złościć, wypierać i… mam do tego największe prawo. Mam też pytania: dlaczego ja? Dlaczego los pozbawił mnie szansy na wielką karierę zawodową, jeszcze zanim się zaczęła?

Życie jest nieprzewidywalne. I to jest pewne. Ale musimy je zaakceptować, takim jakie jest, i spróbować nie skreślać marzeń. Bo siła naszych marzeń jest ponad wszystko i na przekór wszystkiemu. Zawsze mamy możliwość realizacji naszych planów. Mimo że to nie jest łatwe. Może też nie tak, jak planowaliśmy na początku, ale może jeszcze bardziej, lepiej, mocniej… i to może się udać! Zoé się udało!

Polecam film każdemu, kto myśli, że marzenia się nie spełniają, a przede wszystkim młodzieży, którą czasem życie przerasta… i przeraża, i nauczycielom, aby nieustająco mieli moc sprawczą… Do zobaczenia w kinie!