Nasz patronat. Skąd wziął się Mikołajek? Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu… Do kina z Goscinnym i Sempé

Jak to możliwe, że taki mały chłopiec robi tyle zamieszania?! Piszą o nim książki, rysują komiksy, kręcą filmy! W czym tkwi jego tajemnica? I skąd on się właściwie wziął? Na te pytania odpowiada film „Szczęście Mikołajka”.

Tomy z serii o przygodach Mikołajka można znaleźć chyba w każdej bibliotece z literaturą dziecięcą, w tym w bibliotekach szkolnych, bo przecież wybór opowiadań Rene Goscinnego i Jean-Jacques’a Sempé jest lekturą obowiązkową w klasie IV szkoły podstawowej. Mikołajka znają dzieci i dorośli, wszak pierwsze tomy z przygodami tego sympatycznego urwisa ukazały się w latach 60. XX w. (także w Polsce). Powstało wiele ekranizacji perypetii bohatera książek Goscinnego i Sempé, w tym również animowany serial. Teraz wszyscy – i dorośli, i dzieci – mają szanse dowiedzieć się, skąd wziął się Mikołajek.

„Zapraszamy w podróż do zwariowanego świata Mikołajka” – zachęca Monolith Films, dystrybutor „Szczęścia Mikołajka”. To niezwykły film animowany o przygodach jednego z najpopularniejszych

dziecięcych bohaterów wszech czasów,

ale także o perypetiach jego twórców. Tu warto przypomnieć, że obaj – Goscinny i Sempé należą dziś do najbardziej znanych autorów literatury dziecięcej, mają wręcz status postaci legendarnych. Rene Goscinny (1926-1977), autor tekstu, był również scenarzystą i filmowcem, oprócz serii o Mikołajku współtworzył również (z innymi rysownikami) popularne komiksy z przygodami Asteriksa i Obeliksa oraz Lucky Lucke’a, a także wyreżyserował m.in. filmy animowane z przygodami swoich komiksowych bohaterów. Goscinny jest patronem Liceum Francuskiego na Saskiej Kępie w Warszawie.

Autor ilustracji w książkach o Mikołajku Jean-Jacques Sempé (1932-2022) „czuł” dobrze charakter bohatera serii, ponieważ – jak lubił wspominać – w dzieciństwie nie należał do najgrzeczniejszych uczniów, ba, nawet relegowano go ze szkoły. Chociaż Sempé unieśmiertelniły właśnie ilustracje do „Mikołajka”, to ilustrował również inne książki dla dzieci. Był znany również jako autor okładek do słynnego magazynu „The New Yorker”. Zmarł 11 sierpnia 2022 r., tuż przed swoimi 90. urodzinami. Szefowa francuskiego rządu Elisabeth Borne żegnała go wpisem na Twitterze: „Sempé to był rysunek, to był tekst, to był uśmiech i poezja, to była czasem łza w oku śmiechu, tego wieczoru to wzruszenie”.

Wracając do „Szczęścia Mikołajka” – animacja była prezentowana w Cannes. Na innym znanym festiwalu (filmów animowanych), w Annecy, produkcja otrzymała laur najlepszego animowanego filmu roku. „Pełna humoru, ciepła i życiowej mądrości

opowieść o sile przyjaźni, potędze wyobraźni

i o tym, jak znaleźć niewyczerpane źródło radości życia” – tak film przedstawia dystrybutor.

W opisie filmu czytamy: „Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Paryżu, gdy w pewnej sympatycznej rodzinie przyszedł na świat mały chłopiec o imieniu Mikołajek. Niewiele wiadomo o jego najmłodszych latach, ale o czasach szkolnych usłyszał cały świat! Razem z paczką zwariowanych kumpli Mikołajek do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania do szaleństwa nie tylko nauczycieli, ale także kochanych rodziców, sąsiadów, a nawet sklepikarzy”.

Każdy, kto zna przygody Mikołajka i jego przyjaciół z klasy, zgodzi się z opinią, że ta paczka urwisów potrafi wywołać istne tsunami w szkole lub w domu, a kłótnia z ich udziałem szybko urasta do rozmiarów bitwy pod Waterloo. Ale – jak czytamy w opisie – „wszystko, czego dotkną, zamieniają w radość i śmiech. Dzieje się to oczywiście za sprawą samego Mikołajka, który ma dryg do przygody i niekończącą się ciekawość. To właśnie ona pewnego dnia każe mu zakraść się do pracowni Rene Goscinnego i Jean-Jacques’a Sempé, którzy opowiedzą mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili”.

Na stronie Monolith Films zamieszczono bezpłatne materiały edukacyjne związane z filmem. To scenariusze lekcji dla szkół podstawowych: Jak powstał świat Mikołajka (dla kl. I-III), Co nam daje szczęście. Poznajmy świat Mikołajka i jego twórców (język polski, kl. IV-VI), Ekspedycja w głąb Francji (przyroda i geografia, kl. IV-VI). „Animacja doskonale

sprawdzi się jako wsparcie i rozwinięcie

działań edukacyjnych. W naszej broszurze znajdziecie sporo inspiracji do przeprowadzenia ciekawych zajęć na różnorodne tematy” – informują autorzy materiałów. I dalej: „Polecamy film >>Szczęście Mikołajka<< nie tylko Twoim uczniom, ale i Tobie, droga Nauczycielko i drogi Nauczycielu. Powrót do świata Mikołajka z pewnością będzie dla Ciebie bardzo nostalgicznym doświadczeniem. To film nie tylko dla dzieci, ale i dla nieco większych fanów Mikołajka. Życzymy więc pełnego wzruszeń i przyjemności seansu!”.

To nie koniec, bo do pobrania – oprócz scenariuszy – są także karty pracy (activity) z zadaniami dla młodych ilustratorów (i nie tylko).

***

„Szczęście Mikołajka”, reżyseria – Amandine Fredon, Benjamin Massoubre; gatunek – film animowany, familijny; produkcja – Francja; rok produkcji – 2022 r.; data premiery: 3 marca 2023 r. Patron medialny: Głos Nauczycielski

Fot. Monolith Films

Więcej informacji:

www.monolith.pl/filmy/2022/szczescie-mikolajka/

Scenariusze lekcji:

https://www.monolith.pl/wp-content/uploads/2022/12/szczescie-mikolajka-scenariusze-lekcji-www.pdf

Activity dla najmłodszych:

https://www.monolith.pl/wp-content/uploads/2023/01/szczescie-mikolajka-activity-.pdf

Pokazy grupowe dla szkół

Jesteś nauczycielem i chcesz zabrać klasę na film „Szczęście Mikołajka”? Pokazy przedpremierowe już w kinach. Już dziś skontaktuj się ze swoim kinem i zamów pokaz grupowy o dowolnej godzinie! – zachęca Monolith Films. W razie problemów z rezerwacją skontaktuj się z dystrybutorem: [email protected] lub +48 662 287 445. Film jest dostępny z dubbingiem i we francuskiej wersji językowej.