Nasz patronat: W sobotę odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli Humanistów

Za nami III Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli Humanistów, która odbyła się w sobotę we Wrocławskim Parku Technologicznym pod hasłem: „Spotkanie humanisty i przyrodnika, czyli o naturze językiem nie tylko literackim”. W ramach konferencji odbyło się wiele inspirujących wykładów i warsztatów.

W rolach prelegentów wystąpili znani nauczyciele m.in. Anna Konarzewska, Joanna Gadomska, Olivia Dycewicz, Aneta Antosiak, Radek Brzózka, Renata Gut, Łukasz Migniewicz, Małgorzata Krzeczkowska, którzy przedstawili swoje niesztampowe pomysły na lekcje i ich interdyscyplinarność. Jednym  z gości konferencji był prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Wśród organizatorów wydarzenia byli Stowarzyszenie AMICIS IN EDUCATIONE, Autorskie Liceum Navigo Wrocław, Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego Wrocław – Fabryczna i Liceum Ogólnokształcące nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu.

Jak co roku za merytoryczną stronę wydarzenia odpowiadały trzy nauczycielki: Magdalena Piróg, nauczycielka języka polskiego, wiceprezes Oddziału ZNP Wrocław-Fabryczna; Magdalena Fijarczyk, nauczycielka języka polskiego w LO nr VII im. K. K. Baczyńskiego we Wrocławiu i Elżbieta Kurowska, nauczycielka języka polskiego, wicedyrektor LO nr VII im. K.K. Baczyńskiego we Wrocławiu.

„W wystąpieniach prelegentów, a jednym z nich był Łukasz Srokowski, czyli współzałożyciel LO Navigo Wrocław, sporo było o wartości projektu, o kompilowaniu treści z podstawy programowej, szacunku w szkole i kierunkach, którymi warto podążać” – czytamy m.in na Facebooku autorskiego Liceum Navigo Wrocław, którego uczniowie współprowadzili wydarzenie.

„W tym roku tematyka dotyczyła współpracy humanistów i przyrodników, co idealnie wpasowuje się w nasze szkolne interdyscyplinarne działania. Miałam też okazję podzielić się swoimi pomysłami na taką współpracę w trakcie prowadzenia warsztatów” – podsumowała m.in na FB Olivia Dycewicz, nauczycielka biologii w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej ATUT Fundacji Edukacji Międzynarodowej we Wrocławiu.

„Moja prelekcja dotyczyła współczesnych wyzwań wychowawczych… jej kwintesencją była myśl: Łatwiej jest budować silne dzieci niż naprawiać złamanych ludzi… Mówiłam o ważnej roli dorosłych w życiu młodego człowieka. Szkoła powinna nie tylko uczyć, ale też dawać narzędzia do radzenia sobie z emocjami, ze stresem, z niskim poczuciem własnej wartości” – czytamy m.in. we wpisie Anny Konarzewskiej, nauczycielki języka polskiego oraz wychowawczyni w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

„Jeśli będziemy zamykać oczy na to, co dzieje się obecnie, to stworzymy pokolenie ludzi nieszczęśliwych, którzy przez całe życie będą zadawać te pytania: dlaczego nie lubię siebie? Dlaczego objadam się lub głodzę? Kim jestem? Dlaczego nie potrafię kochać? Dlaczego żyję? Dlaczego…? Uporządkujmy najpierw swój wewnętrzny świat, aby móc stawić czoła globalnym wyzwaniom” – dodała nauczycielka.

Kolejna konferencja już za rok.

(GN)

Fot: Facebook/Wrocławski Park Technologiczny

Nasz patronat: 25 listopada III Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli Humanistów