NASZ PATRONAT. Weekend z literaturą i nauką. Za nami Targi Książki i Targi Edukacyjne w Poznaniu

Opadł już kurz po ostatniej edycji Poznańskich Targów Książki i Targów Edukacyjnych. Edycji wyjątkowej. Liczby mówią same za siebie. W ciągu trzech dni przez siedem pawilonów przewinęło się aż 72 575 osób! Głos Nauczycielski był jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Największe w Polsce święto czytelników, pisarzy, wydawców, a także uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów! Tym mianem okrzyknięto odbywające się 7-9 marca Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjnych. Tegoroczna edycja wydarzenia była rekordowa, i to pod każdym względem. Liczby mówią same za siebie – to ponad 70 tys. odwiedzających i stoiska ponad 400 wystawców.

Jak podkreślają organizatorzy, statystyki robią wrażenie, ale i tak nie oddają pełni emocji, radości i wzruszeń które towarzyszyły w ten weekend. Najwięcej dostarczyły oczywiście spotkania z pisarzami i pisarkami na Targach Książki. Na 13 scenach pojawiły się takie gwiazdy polskiej i światowej literatury, jak: Remigiusz Mróz, Graham Masterton, Katarzyna Bonda czy Łukasz Orbitowski.

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia Poznańskich Targów Książki była uroczysta gala rozdania nagród w plebiscycie Książka Roku 2024 portalu lubimyczytać.pl. Brawurowo poprowadził ją Marcin Meller. Setki profesjonalistów z rynku książki zebrało się w przestrzeni pawilonu 7A, gdzie obserwowali, jak na scenie honory odbierali nagrodzeni twórcy: Remigiusz Mróz, Maciej Siembieda, Sławek Gortych, Monika Rutka czy Jakub Małecki.

Znamienitych gości nie zabrakło także na scenie Targów Edukacyjnych – wśród nich należy wymienić takie nazwiska jak Dorota Wellman, Iwona Pavlović czy Adam Woronowicz. Targową tradycją są już kolejki młodych fanek literatury Young Adult. W tym roku setki nastolatek ustawiało się po autograf Weroniki Marczak, Julii Popiel, Agaty Polte, czy Katarzyny Barlińskiej.

Spragnieni innych wrażeń obejrzeli spektakl na podstawie „Szóstej klepki” Małgorzaty Musierowicz, w reżyserii gwiazdy Teatru Nowego w Poznaniu Łukasza Chrzuszcza. Można było też podziwiać plakaty inspirowane literaturą w Strefie Ilustratorów albo uzupełnić kolekcję płyt winylowych i komiksów.

Nasz patronat. Edukacja bez granic – największe wydarzenie edukacyjne w Polsce już w marcu!

Atrakcje dla najmłodszych

Poznańskie Targi Książki doskonale pamiętają o swoich korzeniach. To wyjątkowe wydarzenie wywodzi się z Targów Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców. Dzieci, które dopiero po raz pierwszy zakochują się w literaturze, nie mogły narzekać na nudę. Wiele z nich wybrało się na spotkanie z Martinem Widmarkiem. Autor bestsellerowej serii książek o biurze detektywistycznym Lassego i Mai znalazł czas dla każdego ze swoich fanów.

O swojej pracy opowiedzieli także Aleksandra i Daniel Mizielińscy, autorzy stojący za międzynarodowym sukcesem książki „Mapy”, opublikowanej przez wydawnictwo Dwie Siostry. Na licznych warsztatach dzieci uczyły się tworzyć okładki książek, poznawały magiczny świat baśni czy też ruszyły w tatrzańskie szlaki ze zwierzęcymi bohaterami książek o „POPRańcach” Anny Sakowicz.

Młodzież wybrała swoją przyszłość

Rekordowo prezentowały się także tegoroczne Targi Edukacyjne. Ponad 200 wystawców, wśród których byli przedstawiciele szkół zarówno publicznych, jak i prywatnych, przyciągnęło do pawilonu 6 tys. młodych ludzi, którzy szukali odpowiedzi na pytanie – jaką ścieżkę edukacyjno-zawodową wybrać dla siebie.

Uczelnie wyższe zrzeszone w Akademickim Poznaniu, czyli Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Artystyczny przekonywały ich o możliwościach płynących z wykształcenia zdobytego w ich murach.

Młodzież, która zastanawia się już nad podjęciem pracy, mogła spróbować swoich sił w różnych profesjach w Alei Zawodów. Inspiracją dla nich były też spotkania z profesjonalistami z branży edukacyjnej, a także gwiazdami tegorocznych targów.

Dorota Wellman podzieliła się refleksjami na temat znaczenia zmian w życiu człowieka. Iwona Pavlović, jurorka Tańca z Gwiazdami, opowiedziała o swojej tanecznej pasji, doświadczeniu artystycznym i o tym, jak łączyć technikę z emocjami. Z kolei aktor Adam Woronowicz podzielił się swoimi refleksjami o sztuce i o tym, jak może ona przekraczać granice tradycyjnego nauczania.

NASZ PATRONAT. Edukacja bez granic. Targi Edukacyjne to szansa na odnalezienie swojej drogi. Już 7-9 marca w Poznaniu!

Coś dla oczu i duszy

Jak zawsze mnóstwo energii na scenę wniósł koncert zespołu Joanna Dudkowska Band & Chuck Frazie. Czas umiliła także Basia Szelągiewicz i zespół Fourtet. Przed zebraną publiczności zaśpiewali także m.in. uczniowie ze Szkoły Wokalnej Katarzyny Hybiak „Noto Voice” oraz chórzyści ze Szkoły Podstawowej nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej.

Pasjonaci kultur Wschodu zademonstrowali tajniki walki sumo, tai chi oraz indyjskiego tańca kathat. Zebrani mogli wysłuchać także Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Wisienką na torcie był spektakl teatralny „Dziady cz. II” w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej z Kalisza.

Jak co roku na Targach Edukacyjnych odbyła się także akcja charytatywna. W ramach #kręcimy poMOC! można było wykręcać kilometry na rowerkach i wspierać 13-letnią Ninę Kaczmarek, która cierpi na zespół Pearsona. Uzbierana kwota 30 tys. zł została przeznaczona na jej specjalistyczne leczenie.

Podczas targów odbyła się także konferencja „Moc relacji w edukacji – czyli delikatna siła i wielki potencjał PO-ROZUMIENIA”.

Następna edycja Poznańskich Targów Książki i Targów Edukacyjnych odbędzie się 6-8 marca 2026 r. Do zobaczenia!

***

>> Organizatorem Poznańskich Targów Książki jest Grupa MTP. Organizatorami Targów Edukacyjnych są Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Grupa MTP

>> Patronat medialny nad Targami Edukacyjnymi sprawował Głos Nauczycielski

Źródło: Materiały organizatorów, zdjęcia: Materiały prasowe organizatorów