Nasz patronat. Wystartowała XII edycja programu UODO: „Twoje dane – Twoja sprawa”

Podczas konferencji z cyklu „#RODO w edukacji”, zorganizowanej 12 października br. w Kutnie, oficjalnie otwarto XII edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego UODO „Twoje dane – Twoja sprawa”. Wydarzenie było wspólnym przedsięwzięciem Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły. Przypomnijmy, że kutnowska placówka w poprzedniej edycji programu zajęła II miejsce w konkursie dla szkół na inicjatywę edukacyjną. Natomiast Franciszek Wasiak, uczeń SP nr 9, zwyciężył w konkursie dla uczniów na poradnik dla rodziców.

Prezes UODO w liście do uczestników wydarzenia podkreślił znaczenie programu „Twoje dane – Twoja sprawa”. „Z uwagi na rozmach przedsięwzięcia ogromne zaangażowanie podmiotów je realizujących i oddźwięk, można stwierdzić już dziś, że cele programu zostały osiągnięte” – napisał prezes UODO w liście odczytanym przez Paulinę Dawidczyk, dyrektor Departamentu Skarg.

Konferencja miała na celu propagowanie tematyki ochrony danych osobowych wśród uczniów i nauczycieli. Podczas dwóch paneli tematycznych zostały omówione najważniejsze kwestie związane z realizacją ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) w praktyce szkolnej, a także przykłady dobrych praktyk na rzecz ochrony prywatności dzieci i młodzieży.

Eksperci urzędu udzielili odpowiedzi na wszelkie zadane pytania, w tym od nauczycieli oraz inspektorów ochrony danych (IOD). UODO podkreśla, że program „Twoje dane – Twoja sprawa” pomaga uczniom także w zdobywaniu i rozwijaniu kompetencji cyfrowych. Odpowiedzialne i świadome korzystanie z nowych technologii ma wpływ na zapewnienie młodym ludziom bezpieczeństwa.

Więcej informacji można znaleźć tutaj

DK

Fot: UODO

Jak chronić dane osobowe w szkole? UODO przygotował specjalny poradnik: „RODO-wyprawka dla rodziców”