Nasz patronat: Wystartowało Digital Youth Forum 2023. Na dobry początek prelekcja o sekretach sztucznej inteligencji

„ rAI na Ziemi – co sztuczna inteligencja ma nam do zaoferowania? Na takie pytanie próbowała odpowiedzieć Pamela Krzypkowska – architektka danych i sztucznej inteligencji w Microsoft, która wystąpiła z pierwszą prelekcją na Digital Youth Forum 2023. Opowiadała o tym jak AI wpływa na nasze życie codzienne i jakie możliwości daje nam ta technologia w szkole, w domu i w codziennych zadaniach. Mówiła też, jakie są zagrożenia i jakie kroki należy podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w rzeczywistości AI.

Digital Youth Forum (DYF) poświęcone jest edukacji w zakresie pozytywnego, kreatywnego i bezpiecznego korzystania z internetu. Wydarzenie adresowane jest do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1-5 szkół ponadpodstawowych.

Odbywa się we wtorek Multikinie Złote Tarasy w Warszawie. Organizatorzy przygotowali na widowni miejsce dla ponad 700 osób. Dzięki transmisji, pozostali uczniowie wezmą udział w forum zdalnie w klasach.

Transmisję z DYF 2023 na żywo można oglądać poniżej:

Na scenie Multikina pojawi się we wtorek także Martyna Kaczmarek, influencerka, aktywna m.in. na Instagramie. W jej wystąpieniu zostanie poruszony temat wpływu wzorców internetowych na poczucie samoakceptacji. Występ będzie swego rodzajem wstępem do korepetycji z ciałoakceptacji.

Podczas Digital Youth Forum będzie także można posłuchać Tomasza Bilickiego, pedagoga, psychoterapeuty, certyfikowanego interwenta kryzysowego, który postara się znormalizować sięganie po specjalistyczną pomoc przez młodych ludzi.

Na DYF nie zabraknie także motywu łączenia pasji offline z aktywnością online. Zadba o to Łukasz Chwieduk, popularny tiktoker specjalizujący się w piłce nożnej, m.in. spektakularnych trikach.

Na wydarzeniu poruszany będzie także temat aktywizmu ekologicznego oraz zaprezentują się dwie drużyny z projektu Solve for Tommorow, organizowanego przez Samsung.

Ważnym elementem wydarzenia będzie premiera filmu „Dopamina” – pierwszego filmu edukacyjnego, stawiającego w centrum doświadczenie nastoletnich użytkowników i użytkowniczek internetu. „Dopamina” powstała, by promować wśród młodzieży wiedzę z zakresu świadomego i bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych. W filmie poruszamy tematy m.in. mechanizmu pętli dopaminowej, profilowania czy toksycznych relacji online, jednocześnie nie powielając powszechnej i jednostronnej narracji o szkodliwości nowych technologii.

Partnerami DYF są Fundacja Orange (partner główny) oraz Algida, Warbud SA, Samsung, GeoComply i Librus. Digital Youth Forum jest także współfinansowane przez Unię Europejską. Partnerem medialnym jest Głos Nauczycielski.

Udział w DYF jest bezpłatny. Dzięki transmisji internetowej, szkoły z całej Polski mogą wziąć udział w Digital Youth Forum zdalnie. Do grona uczestników online dołączą również szkoły z Ukrainy. Transmisja wydarzenia będzie prowadzona na stronie digitalyouth.pl.

Na zakończenie DYF uczniowie wezmą udział w konkursie z wykorzystaniem smartfonów.

(GN)

Nasz patronat. 6 czerwca w ramach Digital Youth Forum premiera filmu dokumentalnego “Dopamina”