Nauczyciel z Wieliczki stanął w obronie czarnoskórego mężczyzny, za co został pobity. Swoim uczniom dał lekcję tolerancji

„Drogie uczennice, drodzy uczniowie – myślę, że chociaż to pełnia wakacji, to warto wykorzystać tę sytuację na krótką lekcję, właściwie krótkie podsumowanie: Nie jest ważne, czy jesteś prawicowy czy lewicowy. Ważne, byś kierował się w życiu wartościami a nie udawał, że to robisz” – to część przesłania jakie opublikował na FB nauczyciel z Wieliczki Marek Czerwiński, który został dotkliwie pobity po tym gdy wstawił się za czarnoskórym mężczyzną. Sprawca napaści na pedagoga został już zatrzymany przez policję.

Do incydentu doszło we wtorek, ok. godz. 19.30 w Wieliczce. Marek Czerwiński, nauczyciel informatyki i historii z Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO im. Juliusza Słowackiego w Krakowie stanął w obronie czarnoskórego mężczyzny, któremu ubliżało dwóch młodzieńców używając przy tym rasistowskich określeń.

Gdy nauczyciel stanął w obronie mężczyzny, został zaatakowany w głowę przez jednego z napastników, którym zwrócił uwagę. Na miejsce wezwano karetkę. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Czerwiński tłumaczył, że został uderzony w głowę dużą butlą z gazem pieprzowym.

Czarnoskóry mężczyzna, w którego sprawie interweniował, nie mówił w języku polskim. Jak podaje „GW”, przeprosił nauczyciela za zamieszanie.

Stanąłem w obronie czarnoskórego mężczyzny, którego zaczepili dwaj "patrioci". Chwilę wcześniej, gdy krzyczeli w…

Opublikowany przez Marka Czerwińskiego Wtorek, 14 lipca 2020

„Stanąłem w obronie czarnoskórego mężczyzny, którego zaczepili dwaj „patrioci”. Chwilę wcześniej, gdy krzyczeli w autobusie „je*ać Żydów”, nikt nie reagował” – napisał na Facebooku Marek Czerwiński. Na szczęście policja szybko namierzyła sprawców zdarzenia. „Dziękuję wszystkim serdecznie za słowa wsparcia” – napisał na FB Czerwiński i skierował swego rodzaju apel do młodzieży.

Dziękuję wszystkim serdecznie za słowa wsparcia. Jak już pewnie wiecie z prasy, jestem cały i zdrowy (chociaż…

Opublikowany przez Marka Czerwińskiego Środa, 15 lipca 2020

 

„Świat się nie dzieli na złą prawicę i dobrą lewicę bądź też odwrotnie. Świat się nie dzieli na żadnych ludzi – tylko na to, co robimy dobrego i to, co robimy złego. Nie chcę, by ktokolwiek w wyniku moich „nauk” i tego, co się ostatnio stało – zmieniał poglądy polityczne. Chciałbym tylko pomóc, by każdy te poglądy opierał na autentycznych wartościach”  – napisał.

„Uważam, że jeżeli zbudujemy takie społeczeństwo – to niezależnie od tego, w której strefie układu dwuosiowego sceny politycznej się znajdziemy – każdy – niezależnie od koloru skóry, religii, narodowości, orientacji seksualnej – będzie się czuł jak w rodzinie, tak jak ja się czuję w naszej społeczności szkolnej. Uważam, że nam to się udaje, choć jesteśmy szkołą niemalże międzynarodową. Dlatego dla Was jestem gotowy jeszcze nie raz nadstawić głowę, bo naprawdę jesteście wspaniałymi ludźmi” – podkreślił Marek Czerwiński.

W komentarzach na FB pedagog otrzymał wiele słów wsparcia. „Sądzę, że zarówno ja jak i cała nasza szkoła jesteśmy dumni z takiego nauczyciela. Uczy nas pan w ten sposób znacznie więcej niż tylko informatyki. Uczy nas  pan jak być ludźmi dobrymi i odważnymi. Brawo” – czytamy w jednym z wpisów.

(JK, GN)

Fot: Marek Czerwiński