Nauczyciele w Wielkiej Brytanii zastrajkują?

Z powodu zapowiedzi zamrożenia na 2 lata pensji w „budżetówce” w brytyjskich szkołach może wkrótce dojść do strajku

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli przez brytyjski związek nauczycielski Nasuwt. 98 proc. ankietowanych sprzeciwiło się lansowanemu przez brytyjski rząd pomysłowi zamrożenia na 2 lata wynagrodzeń w całym sektorze publicznym, w tym pensji nauczycieli.

62 proc. ankietowanych poparło organizację jednodniowego strajku we współpracy z innymi związkami zawodowymi. Akcję strajkową trwającą dłużej niż jeden dzień poparło 42 proc. ankietowanych. Jedynie 15 proc. nauczycieli nie chce uczestniczyć w żadnej akcji protestacyjnej.

Według 80 proc. ankietowanych, Nasuwt powinien walczyć o identyczną podwyżkę dla wszystkich grup nauczycieli, 28 proc. uważa zaś, że priorytetem powinny być podwyżki dla nauczycieli najmniejszym stażem.

Nasuwt domaga się podwyższenia pensji najmłodszych nauczycieli o ponad 16 proc. do września 2023 r. (8,9 proc. w 2022 r. i 7,1 proc. w 2023 r.), tak by wynagrodzenie w tej grupie wzrosło do 30 tys. funtów rocznie.

Brytyjski Instytut Studiów Podatkowych policzył, że z powodu wysokiej inflacji pensje najbardziej doświadczonych pracowników służb publicznych spadną do 2023 r. o 5 proc.

(PS, GN)