Nauczyciele z Rosji zbierają podpisy pod petycją TeachNotWar. „Przemoc jest sprzeczna z samą naturą naszego zawodu”

“Każda wojna oznacza ludzkie ofiary i zniszczenie. Wojna to katastrofa” – piszą m.in. w specjalnym liście – petycji rosyjscy nauczyciele, którzy wystąpili z inicjatywą TeachNotWar.

„Wojna z Ukrainą, która rozpoczęła się w nocy z 23 na 24 lutego, nie jest naszą wojną. Inwazja na terytorium Ukrainy rozpoczęła się w imieniu obywateli rosyjskich, ale wbrew naszej woli. Jesteśmy nauczycielami, a przemoc jest sprzeczna z samą naturą naszego zawodu. Nasi studenci zginą w ogniu wojny. Wojna nieuchronnie doprowadzi do zaostrzenia problemów społecznych naszego kraju. Popieramy protesty antywojenne i domagamy się natychmiastowego zawieszenia broni” – piszą m.in. w petycji  rosyjscy nauczyciele i zachęcają do podpisywania.

Petycję podpisało 4366 nauczycieli z prawie wszystkich regionów Rosji. Podpisy zbierane są tutaj.  Inicjatywa znajduje się też na Facebooku.

Portal organizacji pozarządowych (ngo.pl), prosi polskich nauczycieli o podpisywanie petycji i dalsze udostępnianie. „Wspierajmy rosyjskich nauczycieli, z których wielu nie zgadza się na takie nieludzkie decyzje władzy. Jesteśmy przekonani, że ich opór i sprzeciw przyczyni się do zatrzymania Putina” – czytamy na stronie ngo.pl.

(JK, GN)

Ukraińscy nauczyciele edukują także na wojnie, tyle że w schronach i piwnicach

Zdjęcie tej ukraińskiej nauczycielki obiegło media na całym świecie. Apeluje do Putina: „Chcemy tylko pokoju, chcemy żyć”