Nauczyciele zaszczepią się w II etapie. Rząd pokazał projekt Narodowego Programu Szczepień

Nauczyciele zostaną zaszczepieni na koronawirusa w drugim etapie szczepień – tak zakłada projekt Narodowego Programu Szczepień opublikowany przez Kancelarię Premiera

Wielka Brytania rozpoczęła dziś szczepienia pierwszej grupy swoich obywateli. Wkrótce to samo zrobi Rosja, a potem USA. Gdy pierwsze szczepionki zarejestruje Europejska Agencja Leków (EMA), do szczepień przystąpią inne kraje naszego kontynentu, w tym Polska. EMA wyda taką zgodę najprawdopodobniej pod koniec grudnia lub na początku stycznia.

Rząd przedstawił dziś projekt Narodowego Programu Szczepień, który wystartuje prawdopodobnie w lutym.

„Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Jest nadzieją na powrót do normalności. Wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności służby zdrowia, podniesie efektywność i stabilizację gospodarczą, co wiąże się z szybkim i dynamicznym wzrostem PKB. To także powrót na stałe do trybu stacjonarnego nauczania, czyli do realizowania zadań edukacyjnych bez zakłóceń przez dzieci szkół podstawowych i średnich, a także studentów na uczelniach wyższych” – czytamy w dokumencie.

Autorzy przyznali, że „masowy program szczepień jest jednym z największych wyzwań planistycznych, organizacyjnych i logistycznych od kilku dekad w zakresie zdrowia Polaków”. Wkrótce okaże się, na ile skutecznie rząd rozdysponuje zamówione już 60 mln dawek szczepionek, co wystarczy do zaszczepienia prawdopodobnie ok. 30 mln obywateli.

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów ustalono priorytetowe grupy społeczne na potrzeby szczepień. W pierwszej kolejności możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19 będą miały służby medyczne, pracownicy DPS i pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. To będzie tzw. etap O Narodowego Programu Szczepień.

Natomiast w etapie I szczepionkę otrzymają:
* pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu
* osoby starsze powyżej 60 roku życia od najstarszych
* służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej

„Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie” – czytamy w projekcie.

W etapie II prawo do zaszczepienia mieć będą:
* kluczowe grupy zawodowe: pracownicy sektora edukacji, pracownicy sektorów infrastruktury krytycznej, transportu publicznego, urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych);
* osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

To właśnie na tym etapie po szczepionkę będą mogli się zgłosić nauczyciele i pracownicy oświaty.

Dopiero w III etapie rozpoczną się szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Niestety rząd nie zamieścił w projekcie rzeczy najważniejszej, czyli tego, kiedy – według planu – rozpocznie się każdy kolejny etap. Z zapowiedzi ekspertów rządowych wynika, że tygodniowo zaszczepionych zostanie ok. 180 tys. osób. Samo więc zaszczepienie nauczycieli i pracowników oświaty potrwa minimum 3-4 tygodnie.

Projekt NPS dostępny jest TUTAJ.

(PS, GN)

***

Szczepienia – rząd realizuje nasz postulat!

Pracownicy oświaty należą do najbardziej zagrożonych zarażeniem i powinni mieć ułatwiony dostęp do szczepień przeciwko koronawirusowi – piszemy na pierwszej stronie Głosu. Już po oddaniu do druku tego wydania rząd ogłosił, że nauczyciele będą wśród kluczowych zawodów uprawnionych do szczepień w drugim etapie realizacji programu. Ale szczepienia to nie wszystko. W Głosie upominamy się o kompleksowy plan dla oświaty wpierający pracowników szkół i przedszkoli w czasie pandemii. Więcej w GN nr 50 z 9 grudnia br.

Nr 50/9 grudnia 2020