Nauczycielka z Bytomia sfotografowała perseidy. NASA uznała je za zdjęcie dnia

Nauczycielka z Bytomia Marzena Rogozińska wykonała zdjęcie perseidów, które NASA uznało za astronomiczne zdjęcie dnia 14 sierpnia. Pani Marzena niebo fotografuje od niedawna, a przyczyniły się do tego… restrykcje związane z pandemią

Marzena Rogozińska pracuje w Szkole Podstawowej nr 45 w Bytomiu jako pedagog a także w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. Jak poinformował serwis samorządowy www.bytom.pl, nauczycielka pasjonuje się astrofotografią.

W trakcie Nocy Perseidów, nad ranem 13 sierpnia, nauczycielka wykonała fotografię, którą wyróżniła Astronomy Picture of the Day – strona internetowa i profil w mediach społecznościowych prowadzony przez NASA wraz z Uniwersytetem Technologicznym w Michigan. Na stronie można codziennie obejrzeć zdjęcia wszechświata wraz z krótkim opisem astronoma.

 

W sobotę 14 sierpnia takie wyróżnienie spotkało zdjęcie Marzeny Rogozińskiej. To ogromny sukces nauczycielki z Bytomia. Wystarczy powiedzieć, że od 1995 r. w ten sposób uhonorowano jedynie 12 zdjęć z Polski.

– Fotografię wykonałam o godzinie 1:02 z 12 na 13 sierpnia w okolicach Buska-Zdrój, kolejny dzień spędziłam na obróbce fotografii, a później wysłałam ją do osób prowadzących stronę Astronomy Picture of the Day – powiedziała pani Marzena portalowi bytom.pl. Po kilku godzinach osoby prowadzące stronę poinformowały nauczycielkę, że jej fotografia jest wartościowa pod względem naukowym i estetycznym, a także, że można na niej zobaczyć wiele szczegółów. – Wyraźnie widać bolid, czyli bardzo jasny meteor, po prawej stronie galaktykę Andromedy, a po lewej podwójną gromadę gwiazd w Perseuszu – opisała swoją fotografię pani Marzena. Na obserwację nieba poświęciła tej nocy aż 6 godzin.

Jak przyznała wyróżniona, pomysł na fotografowanie nieba zrodził się w efekcie… pandemii. Po wprowadzeniu lockdownu pani Marzena musiała zrezygnować z podróży, które były dotąd jej hobby i zamiast fotografować odwiedzane przez siebie miejsca zaczęła robić zdjęcia galaktykom, mgławicom i gwiazdom.

Nauczycielce pomaga w tym teleskop, astrokamera oraz montaż paralaktyczny.

Nowe hobby jest tak wciągające, że niedawno pani Marzena odwiedziła hiszpańską wyspę La Palma, która gości na swoim terenie wielu astronomów i miłośników fotografii nieba, ponieważ jest tam najciemniejsze niebo w Europie.

Zdjęcia nauczycielki z Bytomia można obejrzeć na jej profilu na Instagramie

(PS, GN)