Nauczycielki szyją jednorazowe maseczki. Tak wspierają lekarzy i pielęgniarki w walce z koronawirusem

Nauczycielki z Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu postanowiły pomóc w trakcie epidemii koronawirusa i szyją maseczki ochronne dla pracowników i pacjentów jednego z miejscowych szpitali. Podobne, spontaniczne inicjatywy rodzą się w całym kraju.

„Akcja >>Odzieżówka szyje maseczki<< powstała z oddolnej inicjatywy nauczycielek przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Uzyskałyśmy akceptację przedłożonej specyfikacji materiałowej i ruszyłyśmy z produkcją maseczek. Pierwsza partia trafi do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego na ul. Szwajcarskiej” – czytamy na Facebooku ZSO w Poznaniu.

Pierwsze partie maseczek schodzą ze "szkolnej taśmy"…Wszystkich uspokajamy nasze maseczki posiadają wszystkie potrzebne zgody i specyfikację.Również nie zapomnimy o naszych odzieżówkowych pracownikach.

Opublikowany przez Zespół Szkół Odzieżowych Poznań Wtorek, 17 marca 2020

 

Jak to się zaczęło? – Pomysł szycia maseczek zrodził się błyskawicznie po doniesieniach medialnych o wielkich brakach w służbie zdrowia. Rozpoczęliśmy pracę od opracowania składu, po czym skontaktowaliśmy się z sanepidem i dyrekcją szpitala na Szwajcarskiej i uzyskaliśmy akceptację przedłożonej specyfikacji materiałowej. Wiem, że brzmi to bardzo poważnie, ale chcieliśmy żeby maseczki był przydatne, żeby spełniały wszelkie normy. – powiedziała radiu Eska Lidia Koralewska – jedna z inicjatorek akcji.

Na Wasze prośby udostępniany opracowany przez nas szablon maseczki. Tak jak pokazujemy na zdjęciach:- wycinamy 2x…

Opublikowany przez Odzieżówka szyje maseczki Środa, 18 marca 2020

 

Maseczki szyją 4 nauczycielki, a Pan z obsługi technicznej rozwozi je. W akcji pomagają też inne instytucje. Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej z Poznania oraz jedna z knajpek na ulicy Wrocławskiej zakupiły materiał do dalszego szycia maseczek.

Mikrobiologia z Polnej już w naszych maseczkach.Pracujemy dalej.

Opublikowany przez Odzieżówka szyje maseczki Środa, 18 marca 2020

 

Maseczki szyje też Agnieszka Walczak, nauczycielka z Lusowa (woj. wielkopolskie). – Z każdej rolki włókniny mogę uszyć około 500 maseczek dla służby zdrowia. A rolek już dostałam 27 –pochwaliła się „Gazecie Wyborczej”. Pani Agnieszka zorganizowała zespół szyjący i dostarcza maski lekarzom.

To kolejna inicjatywa pani Agnieszki. Dwa lata temu rozpoczęła akcję szycia maskotek, poduszek i torebek. Trafiły one do dzieci ze szpitali, hospicjów i domów dziecka.

Szukam osób z Tarnowa, które posiadają cienką gumkę i chciałyby podzielić się – szyję charytatywnie maseczki

Opublikowany przez Agnieszkę Walczak Piątek, 13 marca 2020

 

W podobne inicjatywy angażują się nie tylko nauczyciele. W całej Polsce powstają grupy, które szyją maseczki ochronne dla pracowników placówek medycznych, które takie braki do nich zgłaszają. Jedni szyją, inni udostępniają materiały.

(JK, GN)

Fot: ZSO Poznań/Facebook