Nie tylko Polska szczepi ozdrowieńców jedną dawką. Największe kraje UE racjonalizują programy szczepień

Włochy i Niemcy, podobnie jak Polska, będą podawały ozdrowieńcom tylko jedną dawkę szczepionki. Jednocześnie Włosi zablokowali eksport szczepionki AstraZeneca do Australii

Polskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w czwartek, że osoby, które przechorowały koronawirusa, otrzymają tylko jedną dawkę szczepionki sześć miesięcy po postawieniu diagnozy.

Podobne decyzje podjęły dziś rządy Włoch i Niemiec. We Włoszech osoby, które zachorowały na COVID-19 albo przeszły koronawirusa w sposób bezobjawowy otrzymają jedną dawkę szczepionki w trzy do sześciu miesięcy po zdiagnozowaniu. Niemcy zaszczepią ozdrowieńców jedną dawką w sześć miesięcy po stwierdzeniu u nich zakażenia.

Wcześniej takie decyzje podjęły Francja i Hiszpania. W ten sposób pięć największych państw Unii Europejskich wprowadziło podobne zasady szczepienia ozdrowieńców. Mimo, że Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzegła, iż póki co brakuje naukowych dowodów na rzecz zmian w schemacie aplikowania szczepionek.

Nowa polityka szczepień jest próbą racjonalizacji tej operacji w momencie, gdy brakuje dostatecznej liczby szczepionek, a Europa stanęła przed zagrożeniami związanymi z trzecią falą pandemii wywołaną niebezpiecznymi mutacjami – brytyjską i południowoafrykańską.

Włochy podjęły też inną kontrowersyjną decyzję. Chodzi o wstrzymanie transportu szczepionki AstraZeneca do Australii. Włosi skorzystali tu z wprowadzonych pod koniec stycznia br. przez Komisję Europejską przepisów umożliwiających państwom członkowskim kontrolę eksportu produkowanych na ich terenie szczepionek do krajów, które nie należą do UE (każdy transport musi uzyskać zgodę państwa wysyłającego).

Włochy są pierwszym krajem, który skorzystał z tego uprawnienia i wstrzymał eksport 250 dawek.

Przypomnijmy – Polska miała otrzymać w czwartek transport 62 tys. dawek AstraZeneki, ale koncern w ostatniej chwili odwołał operację. Nie podano powodów tej decyzji.

Włosi powiadomili o swoich krokach Komisję Europejską, która nie wyraziła sprzeciwu.  Wstrzymanie eksportu – jak można się spodziewać – wywoła międzynarodowe reperkusje, ponieważ państwa trzecie krytykowały nowe przepisy wprowadzone przez KE.

Urzędnicy Unii Europejskiej są większymi niż jeszcze niedawno optymistami w sprawie realizowanych w Europie szczepień. Według komisarza UE ds. przemysłu Thierry Bretona, „pod koniec lata, a mam nadzieję, że nawet wcześniej, wszyscy, którzy będą potrzebować szczepień, otrzymają szczepionki”. To oznacza, że KE spodziewa się zaszczepić większość populacji do wakacji.

Zdaniem Bretona, firmy farmaceutyczne, które mają fabryki na terenie UE, ostatnio znacznie zwiększyły swoje moce produkcyjne i przyspieszyły tempo produkcji szczepionek.

(PS, GN)