Nie żyje Paweł Huelle. Pisarz i poeta miał 66 lat

Paweł Huelle, pisarz, poeta i wykładowca uniwersytecki, zmarł w wieku 66 lat. Był autorem takich książek jak „Weiser Dawidek” czy „Opowiadania na czas przeprowadzki”. Huelle pracował kilkanaście lat jako nauczyciel i wspierał nauczycieli m.in. w trakcie strajku 2019 roku.

Paweł Huelle był prozaikiem, poetą, dramaturgiem, autorem scenariuszy i esejów, nierozerwalnie związanym z Gdańskiem i Pomorzem. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutował w 1987 roku, wydając „Weisera Dawidka”, który w 2001 roku doczekał się ekranizacji w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. Huelle był autorem poczytnych powieści, zbiorów opowiadań, dramatów oraz książek poetyckich.

Jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków. Był Laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu „Polityki”, Pomorskiej Nagrody Literackiej i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. Był dyrektorem gdańskiego ośrodka TVP, pełnił też funkcję redaktora naczelnego pisma „Bliza”, a także był związany z Teatrem Miejskim w Gdyni. Mieszkał i tworzył w Gdańsku.

„Co łączy PiS i Balcerowicza? Brak szacunku dla nauczycieli” – mówił Huelle w kwietniu 2019 roku w „Gazecie Wyborczej”.

W 2012 napisał głośny list do Leszka Balcerowicza, po tym jak adresat listu w wywiadzie nazwał nauczycieli roszczeniowa grupą, która pracuje najmniej na świecie. Pisał m.in.: „Bardzo lubiłem mój zawód nauczyciela, spełniałem się w nim – w sensie zarówno ambicjonalnym, jak emocjonalnym. Odszedłem, ponieważ nie mogłem z jednej, uczciwie zapracowanej pensji – utrzymać rodziny. Musiałem – jak wielu moich kolegów po fachu – bez przerwy dorabiać, by starczyło do pierwszego. Większość z nich dawała korepetycje”.

W 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 r. Huelle został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

(GN)

Fot: Prezydent Gdańska/Twitter