Niedzielski: Piąta fala Covid-19 w drugiej połowie stycznia. Nie ma decyzji na temat obowiązku szczepień nauczycieli

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w czwartek w radiu Zet  że na horyzoncie jest już V fala pandemii. „Według naszych pierwszych prognoz – a te prognozy w tej chwili są bardzo obciążone ryzykiem – wygląda na to, że druga połowa stycznia będzie tym momentem, kiedy zacznie się fala związana z omikronem” – zapowiedział. Był też pytany m.in. o obowiązkowe szczepienia nauczycieli.

Niedzielski przypomniał, że do tej pory przeciętnie mijało od 2 do 3 miesięcy od pojawienia się danej mutacji w populacji do momentu, kiedy zaczyna ona dominować i napędzać nową falę. „Patrząc na ten minimalny okres – bo omikron raczej charakteryzuje się większą zakaźnością – to powinna być końcówka stycznia” – zaznaczył.

Badania z ostatniej doby potwierdziły 14 350 nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 709 osób z COVID-19 – przekazał Niedzielski.

Zapytany, od kiedy będą obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli i służb mundurowych, Niedzielski powiedział, że „staramy się znaleźć takie rozwiązanie, które z jednej strony wprowadzi ten obowiązek, ale z drugiej strony będzie też odpowiadało na różne ryzyka, które są z tym związane”. Wyjaśnił, że pod uwagę brana jest m.in. stabilność nauczania i funkcjonowania służb mundurowych. „To są poważne zagadnienia, które trzeba rozwiązać” – zauważył.

Niedzielski poinformował również, że rozmawia na ten temat z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim.

„Myślę, że w drugiej kolejności będziemy zajmowali się służbami mundurowymi, bo znalezienie rozwiązania, które zapewnia stabilność funkcjonowania służb mundurowych jest nieco łatwiejsze” – powiedział.

Dodał, że „w przypadku szkół jest to trudniejsze, bo nie możemy sobie pozwolić na sytuację, kiedy z dnia na dzień ok. 10 proc. nauczycieli nie będzie mogło wykonywać swoich obowiązków szkolnych ze względu na obowiązkowe szczepienia”.

Pytany z kolei o możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla dorosłych, szef resortu zdrowia powiedział, że „wszystkie scenariusze są rozważane”. „Epidemia jest bardzo dynamiczna, mamy nową sytuacją dotyczącą pojawienia się omikrona. Jeśli będziemy mieli kryzys, jakiego do tej pory nie mieliśmy, to oczywiście te narzędzia będziemy stosować coraz szerzej” – zapewnił. Wskazał także, że restrykcje, jakie obowiązują od połowy grudnia „już w poważny sposób ograniczają mobilność, chociażby poprzez ograniczenie w szkołach nauki na trzy tygodnie”.

Niedzielski przyznał, że ze względu na zbyt mała wiedzę dotyczącą zakaźności i zjadliwości wariantu omikron nie może wykluczyć możliwości wprowadzenia twardego lockdownu.

Szef resortu zdrowia, pytany o to, czy po 31 stycznia nastąpią zmiany w obowiązujących restrykcjach, podkreślił, że „to jest data umowna”. „Jeżeli sytuacja będzie się pogarszać, to oczywiście te restrykcje mogą zostać zaostrzone o wiele wcześniej” – wskazał.

(JK, GN)

Nowy rekord zgonów IV fali. Ministerstwo Zdrowia: 73,5 proc. z 794 zmarłych z COVID-19 było niezaszczepionych

USA: Naukowcy o scenariuszach rozwoju pandemii. „W najgorszym wypadku może dojść do najbardziej śmiercionośnej fali Covid-19”