Niemcy też wprowadzą obowiązkowe szczepienia?

Niemieccy politycy coraz bardziej skłaniają się do wprowadzenia obowiązku szczepień na COVID-19 – poinformowała agencja Reuters. Taki obowiązek wejdzie w życie od 1 lutego 2022 r. w Austrii

Według Reutersa, niemieccy politycy rozmawiają na temat wprowadzenia obowiązku szczepień, który miałyby się stać sposobem na powstrzymanie IV i kolejnych fal pandemii koronawirusa. Wskaźnik zaszczepienia u naszego zachodniego sąsiada wynosi 68 proc. (w Polsce – nieco ponad 50 proc.). Dziś potwierdzono 30 643 zakażenia i 62 przypadki śmierci z powodu COVID-19.

Coraz więcej polityków rządzącej jeszcze koalicji CDU/CSU opowiedziało się w ten weekend za prawem rządu w Berlinie oraz rządów poszczególnych landów do wprowadzania na swoim terenie obowiązkowych szczepień. – Dotarliśmy do punktu, w którym musimy wyraźnie powiedzieć, że potrzebujemy obowiązku szczepień i lockdownu dla niezaszczepionych – stwierdził w tekście w “Die Welt” Tilman Kuban, jeden z liderów CDU. Także premier Bawarii Markus Soeder wezwał do podjęcia szybkiej decyzji w sprawie obowiązkowych szczepień. Według Daniela Guenthera, władze powinny co najmniej mówić o takim kroku, aby wywrzeć presję na niezaszczepionych.

Za obowiązkowymi szczepieniami opowiadają się politycy Zielonych, którzy razem z socjaldemokratami z SPD i liberałami z FDP prowadzą rozmowy na temat powołania nowego rządu i stworzenia koalicji. Obowiązkowi szczepień sprzeciwia się FDP, a SPD chciałaby go wprowadzić przynajmniej wobec niektórych grup zawodowych, jak medycy i pracownicy domów opieki.

W piątek Austria zapowiedziała wprowadzenie od 1 lutego 2022 r. obowiązku szczepień dla wszystkich dorosłych obywateli. Szczegóły tego rozwiązania są jeszcze opracowywane. Z obowiązku zwolnione zostaną tylko osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodów medycznych. Wszystkim pozostałym mają grozić kary administracyjne i grzywny – włącznie z karą pozbawienia wolności w razie, gdyby nie zostały one zapłacone – za unikanie szczepień na koronawirusa.

Od dziś w Austrii trwa co najmniej 10 dniowy (który zostanie prawdopodobnie przedłużony do 20 dni) lockdown dla wszystkich – zarówno zaszczepionych jak i niezaszczepionych. Obywatele Austrii muszą pracować w domu oraz powstrzymać się m.in. od odwiedzin sklepów, które nie są istotne dla funkcjonowania społeczeństwa. Lockdown dla osób zaszczepionych powinien się zakończyć 12 grudnia. Osoby niezaszczepione nadal będą musiały się stosować do obostrzeń.

W ramach lockdownu szkoły mają przejść na naukę zdalną. Jedynie uczniowie wymagający kontaktu twarzą w twarz z nauczycielem będą mogli kształcić się stacjonarnie.

Austria wprowadza obowiązek szczepień i lockdown dla wszystkich

(PS, GN)