Niższe stawki za gaz dla m.in. szkół? Rząd pracuje nad rozwiązaniami

Instytucje takie jak m.in. placówki oświatowe i kulturalne, będą mogły skorzystać z niższych stawek cen gazu – zapowiedziała dziś Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Na dyrektorów placówek oświatowych nałożone zostaną jednak kolejne obowiązki biurokratyczne

Premier Mateusz Morawiecki wraz z szefową resortu klimatu przedstawił założenia kolejnej tarczy antyinflacyjnej. Część z nich dotyczy ogromnych podwyżek cen gazu, jakie dotknęły nie tylko odbiorców indywidualnych, ale także przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne.

W ostatnich tygodniach media obiegły rachunki za gaz wyższe nawet o 600-800 proc., jakie otrzymywały samorządy. Niestety na instytucje publiczne, jak m.in. szpitale, placówki oświatowe oraz kulturalne nałożono ogromne podwyżki cen gazu. Tak, jakby funkcjonowały na zasadach komercyjnych. Co spowoduje ogromny wzrost kosztów funkcjonowania m.in. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych.

Rząd chce, by wszystkie takie instytucje publiczne objęto preferencyjnymi stawkami, jakimi objęto odbiorców indywidualnych.

– Pochyliliśmy się nad instytucjami realizującymi bardzo ważne cele społeczne, czyli szpitale, szkoły, żłobki, placówki pieczy zastępczej, instytucje kultury, organizacje pozarządowe. Te wszystkie podmioty też będą mogły przejść na taryfę – poinformowała minister klimatu.

Oznacza to jednak nałożenie na m.in. placówki oświatowe dodatkowych obowiązków biurokratycznych. – Będzie to wymagało oświadczenia. Musimy zweryfikować, w jakim zakresie ta konkretna działalność podstawowa jest prowadzona, a w jakim zakresie jest to działalność gospodarcza – stwierdziła Anna Moskwa.

– W zakresie działalności podstawowej wszystkie te podmioty na podstawie krótkiego oświadczenia będą mogły skorzystać z taryfy od 1 stycznia z wyrównaniem i znaleźć się w tej samej grupie, w której dzisiaj znajdują się obywatele – dodała.

Niestety nie wiadomo, co w sytuacji, gdy na terenie szkoły prowadzona jest działalność gospodarcza (np. w formie szkolnego sklepiku) lub gdy pomieszczenia szkolne są wynajmowane innym podmiotom (np. na organizację zajęć pozalekcyjnych dla uczniów, czy na organizację różnego rodzaju imprez i wesel). Czy placówki oświatowe będą wtedy częściowo rozliczane według taryf dla podmiotów komercyjnych? Tego szefowa MKiŚ nie wyjaśniła.

– To szerokie rozwiązanie pozwoli chronić zarówno poszczególnych obywateli jak i te placówki, które realizują niezbędne zadania z perspektywy obywateli i interesów państwa – podkreśliła Anna Moskwa.

(PS, GN)