Nobel dla Tokarczuk

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla! Polska pisarka otrzymała najbardziej prestiżowe wyróżnienie w literaturze

Sienkiewicz, Reymont, Miłosz, Szymborska… A teraz Olga Tokarczuk! Decyzją Szwedzkiej Akademii polska pisarka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Jak uzasadniono, nagroda została przyznana “za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Tokarczuk pochodzi z Sulechowa w woj. lubuskim. Z wykształcenia jest psycholożką, przez jakiś czas pracowała w zawodzie, była też psychoterapeutką. Debiutowała w 1979 r. opowiadaniami publikowanymi w “Na przełaj”. W 1995 r. napisała “E.E”, a w kolejnych latach m.in. “Prawiek i inne czasy”, “Szafa” oraz “Dom dzienny, dom nocny”. Pozycję literacką Tokarczuk ugruntowały tak świetne powieści jak “Bieguni” (2007), “Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009) oraz “Księgi Jakubowe (2014).

Od kilku lat książki Tokarczuk cieszą się zainteresowaniem w wielu innych krajach. W 2018 r. powieść “Bieguni” została wyróżniona prestiżową The Man Booker International Prize. W tym roku otrzymała natomiast Nagrodę Laure-Bataillon za najlepszą książkę przełożoną na język francuski (“Księgi Jakubowe”).

W tym roku Szwedzka Akademia przyznała dwie nagrody – jedną za 2018 rok, a drugą za 2019 r. Obok Tokarczuk wyróżniono Petera Handke, niemieckiego pisarza i dramatopisarza, autora m.in. “Fałszywego Ruchu”.

(PS, GN)