Nowa kampania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – serial „Nieobojętni” o reagowaniu na przemoc wobec dzieci

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała z nową kampanią społeczną, której głównym elementem jest miniserial pt. „Nieobojętni” w reżyserii Krzysztofa Komandera. Ambasadorem kampanii „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” został aktor Jakub Gierszał.

„Produkcja stanowi przemyślaną odpowiedź na problem przemocy wobec dzieci i ma na celu zachęcenie dorosłych do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko jest krzywdzone” – czytamy w komunikacie.

Serial oraz konkretne informacje dotyczące sposobów reagowania na przemoc dostępne są tutaj Oficjalna premiera serialu „Nieobojętni” odbyła się 14 listopada w Kinie Muranów w Warszawie.

Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę jedno na troje dzieci (32 proc.) doświadczyło przemocy fizycznej lub (i) psychicznej ze strony bliskich dorosłych. 26 proc dzieci doświadczyło wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8 proc. z kontaktem. Te dzieci często cierpią w samotności, bez nadziei na pomoc. Przemoc wobec nich pozostaje często niezauważona i towarzyszą jej obojętność i milczenie.

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. FDDS bierze w niej udział i po raz kolejny realizuje w tym czasie kampanię społeczną.

Celem kampanii jest zwiększenie społecznej gotowości do reagowania w sytuacjach, gdy podejrzewają albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy. FDDS zebrała kluczowe informacje na temat ścieżek i sposobów reagowania, wskazała miejsca i formy pomocy oraz niezbędne dokumenty i wzory pism.

Głównym elementem kampanii jest miniserial „Nieobojętni”, czyli poruszająca opowieść o tym, jak ważne jest, by nie pozostawiać dzieci samych w obliczu przemocy.

– Serial składa się z trzech odcinków, a każdy z nich stawia pytania o to, jak postępują ludzie, gdy są świadkami przemocy wobec dziecka. Czy potrafią zareagować? Jak to robią? Co to zmienia? Co ich powstrzymuje przed zareagowaniem? Akcja ma na celu nie tylko poruszyć widzów emocjonalnie, ale przede wszystkim zachęcać do podejmowania działań w sytuacjach, w których dzieci są krzywdzone – mówi Łukasz Wojtasik, pomysłodawca kampanii, ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Więcej informacji na stronie kampanii REAGUJ.fdds.pl

(GN)

Fot: FDDS

Raport FDDS: Prawie 80 procent dzieci i nastolatków przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy lub zaniedbania