Nowojorscy nauczyciele polecą w kosmos

Amerykański miliarder Ken Griffin za 8 mln dolarów wygrał na aukcji miejsce w statku kosmicznym New Shepard firmy Blue Origin. Bogacz jednak w kosmos nie poleci. Swoje miejsce oddał bowiem nauczycielowi.

Ken Griffin to dyrektor generalny i założyciel funduszu hedgingowego Citadel. Eksperci oszacowali jego majątek na ponad 29 miliardów dolarów, co czyni go 47. najbogatszym człowiekiem w USA.

Podczas aukcji zorganizowanej przez należącą do Jeffa Bezosa firmę Blue Origin Griffin wygrał miejsce w statku kosmicznym New Shepard. Miliarder zapłacił za to 8 mln dolarów.

Szef Citadel jednak w kosmos nie poleci. Wylicytowane miejsce przypadnie bowiem jednemu z nowojorskich nauczycieli.

Griffin zasponsorował też dwa kolejne miejsca w New Shepard dla nauczycieli z Nowego Jorku. O tym, kto z lokalnych pedagogów skorzysta z tej możliwości, zdecyduje Departament Edukacji Nowego Jorku. Wkrótce ogłoszone zostaną zasady rekrutacji.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się kolejny lot New Shepard. W statku kosmicznym wolne są jeszcze cztery miejsca.

Pierwszy komercyjny lot statku skonstruowanego przez Blue Origin odbył się w lipcu 2021 r. Do tej pory wyniósł on na orbitę naszej planety 20 pasażerów.

New Shepard potrafi wzbić się na wysokość nieco ponad 100 km, co oznacza, że przekracza granicę między przestrzenią powietrzną a przestrzenią kosmiczną. Statek przebywa w kosmosie przez ok. 2 minuty.

(PS, GN)

Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie:

Czy uczniowie - uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni zostać zwolnieni z obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...