Nowy ambasador szkolnych spraw. Tak Nauczyciel Roku 2021 walczy w mediach o podniesienie prestiżu zawodu

Wielu nauczycieli, nauczycielek widzi, co się dzieje wokół i ma poczucie, że nie warto zabierać głosu. Chciałbym szkoły, w której nie ma kultury strachu i podległości, tylko jest kultura relacji, rozmowy. Tak powinna wyglądać szkoła XXI wieku – mówił m.in. w rozmowie z RadioZET.pl Nauczyciel Roku 2021. Dariusz Martynowicz z dnia na dzień stał się gwiazdą mediów, udziela setki wywiadów, w których upomina się postulaty ważne dla całego środowiska oświatowego.

Od kiedy odebrał tytuł  Nauczyciela Roku 2021 Dariusz Martynowicz jest wręcz rozchwytywany przez dziennikarzy, udzielił już setki wywiadów w różnych mediach. Nie tylko tych największych.

W swoich publicznych wystąpieniach upomina się o godne płace dla pracowników oświaty, krytykuje niebezpieczne propozycje MEiN dotyczące zmian w pragmatyce zawodowej; dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z pracy z uczniami.

– Młodzi ludzie potrzebują też kogoś, kto pogada z nimi na korytarzu, wypije kawę. Kogoś, kto też ponarzeka na szkolną rzeczywistość, tak jak oni narzekają. Po prostu potrzebują rozmowy. I ona stała się najważniejszym elementem mojego nauczycielskiego warsztatu –  tłumaczył w rozmowie z TVN24.pl.

W ostatnich dniach nauczyciel z Myślenic wystąpił m.in. w Pytaniu na Śniadanie TVP (jego występ  można obejrzeć tutaj), w Dzień Dobry TVN, w Faktach po Faktach w TVN 24, w Polsat News. Udzielił wywiadów RMF FM, Radiu Zet i Tok FM. Rozmowy z nim opublikowała „Gazeta Wyborcza” i liczne portale internetowe.

– Nauczyciel stażysta ma teraz 2949 zł, a będzie miał 3949 zł brutto. Niech mi pani znajdzie informatyka po studiach, który za 3 tys. z hakiem na rękę przyjdzie pracować do szkoły. To jest nierealne. Tak się nie zbuduje prestiżu tego zawodu– mówił m.in. nauczyciel Onetowi.

(JK, GN)

Dariusz Martynowicz Nauczycielem Roku 2021!