Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO w Centrum Nauki Kopernik zaprasza w środę, 16 marca, godz.18.00 na spotkanie online z cyklu „O kosmosie przy kawie”
Planety pozasłoneczne (egzoplanety), czyli planety okrążające inną gwiazdę niż nasze Słońce. Jak je obserwować? Czy jest ich wiele? Czy są identyczne jak te w naszym Układzie Słonecznym, a może zupełnie inne? Czy życie, które znamy, mogłoby się na nich rozwinąć?
Pierwsze naukowe doniesienia o odkryciu planet pozasłonecznych pojawiły się już w XIX wieku. Jednak nie towarzyszyły im wystarczające dowody obserwacyjne. 21 kwietnia 1992 roku polski radioastronom Aleksander Wolszczan oraz kanadyjski radioastronom Dale Frail opublikowali pracę, w której donosili o odkryciu trzech planet pozasłonecznych, znajdujących się w układzie planetarnym pulsara PSR 1257+12 (Lich). Obecnie naukowcy znają już ponad 4000 takich obiektów. Gościem spotkania będzie Ambasador Edukacji Kosmicznej Grzegorz Marzec, pilot, inżynier lotnictwa i kosmonautyki, analogowy astronauta, prezes zarządu fundacji „Blisko Wszechświata”, popularyzator nauki. Brał udział w dwóch symulowanych misjach kosmicznych. Jednej księżycowej i jednej marsjańskiej. W obu – w roli dowódcy załogi. Obecnie pracuje jako specjalista załogi oraz inżynier habitatu w Analog Astronaut Training Center. Stale współpracuje z Uniwersytetem Dziecięcym i innymi instytucjami, jako wykładowca tematów kosmicznych i nauk ścisłych. Podczas spotkania – poza egzoplanetami – uczestnicy omówią:- wybrane scenariusze lekcji, dostosowane do różnych poziomów edukacyjnych, w których wprowadzamy kontekst kosmiczny: szkoły ponadpodstawowe, szkoły podstawowe
- proste doświadczenie na lekcję
- kosmiczne konkursy dla dzieci i młodzieży
- kosmiczne aktywności dla edukatorów/ek
Zapisy przez formularz:
https://www.kopernik.org.pl/esero/o-kosmosie-przy-kawie
Więcej informacji:
https://esero.kopernik.org.pl/o-kosmosie-przy-kawie-planety-nie-tylko-na-geografii/
bądź na FB: https://www.facebook.com/eseropolska