Od 1 stycznia stołeczne żłobki tylko dla szczepionych dzieci. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie

Z bezpłatnych miejsc w żłobkach będą mogły skorzystać wyłącznie zaszczepione dzieci – zdecydowali stołeczni radni, którzy poparli wniosek prezydenta miasta – Rafała Trzaskowskiego.

Radni w trakcie 22. sesji Rady Miasta w czwartek poprali uchwałę w sprawie zmiany statutów żłobków na terenie Warszawy. Z 12 012 miejsc w żłobkach, jakie miasto zagwarantowało najmłodszym obywatelom Warszawy, skorzystać będą mogły tylko dzieci poddane obowiązkowym szczepieniom.

Jak wyjaśnia urząd miasta, regulacja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Obecnie w kolejce dzieci oczekujących na przyjęcie do żłobka jest 2400 niezaszczepionych maluchów, które zgodnie z obowiązującymi warunkami przyjęć do żłobków są przyjmowane, choć otrzymują w procesie rekrutacji mniej punktów.

„Dzieci niepoddane obowiązkowym szczepieniom stanowią zagrożenie dla zdrowia pozostałych podopiecznych i personelu. Miasto postuluje uszczelnienie tego systemu, tym bardziej, że rodzice w przeprowadzonej ankiecie (badanie listopad 2019 r., próba 4,5 tys. respondentów) wskazali, że żłobki powinny być dostępne wyłącznie dla dzieci zaczepionych (90 proc. odpowiedzi)” – czytamy w komunikacie miejskiego magistratu.

Stąd też decyzja miasta o wprowadzeniu bezwzględnego wymogu uzyskania bezpłatnego miejsca w żłobku dopiero po okazaniu przez rodzica wpisu w książęce zdrowia o dokonanych szczepieniach. Co więcej, urzędnicy powołują się na fakt, że proponowane rozwiązanie jest zgodne z obowiązującym prawem i stosowane jest już w innych miastach Polski.

W stolicy istnieje obecnie 20 828 miejsc w żłobkach, w tym 12 012 miejskich (8237 własne, 3775 wykupione) oraz 8816 miejsc, którymi dysponują żłobki prywatne. Co tydzień miasto systematycznie zwiększa pulę bezpłatnych miejsc – wykupując je w placówkach prywatnych – tylko 22 listopada przybyło 130 miejsc.

(JK, GN)

Fot: um.warszawa.pl/zlobki/