Od dziś nauczyciele klas I-III, ale także nauczyciele przedszkoli i szkół specjalnych, mogą się bezpłatnie przebadać na obecność koronawirusa. Niestety MEiN wykluczyło z badania pracowników administracji i obsługi szkół oraz przedszkoli
To druga edycja badania przeprowadzonego w dniach 12-15 stycznia br., czyli tuż przed powrotem uczniów z ferii. Koronawirusa stwierdzono wtedy u 2 proc. przebadanych. Związek Nauczycielstwa Polskiego apelował do rządu o objęcie badaniem także nauczycieli przedszkoli, którzy są na pierwszej linii pandemicznego frontu od dawna i pracują stacjonarnie nieprzerwanie od maja ub.r.
I tak się stało. Nauczyciele przedszkoli zostali wpisani na listę. – Badaniem będą objęci nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, a także nauczyciele przedszkoli – poinformowała Anna Ostrowska, rzeczniczka MEiN. – Cała akcja będzie podzielona na dwa etapy i zakończy się 19 lutego – dodała.
– Pierwszy etap badania obejmie te osoby, które były już testowane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą się ponownie poddać testowaniu. Ta akcja testowania nauczycieli szkół potrwa do 12 lutego – mówiła rzeczniczka MEiN.
W pierwszym etapie przebadani zostaną także nauczyciele szkół specjalnych. “Osoby, które chorowały na COVID-19, tzw. ozdrowieńcy oraz pozostały personel szkoły nie będą uczestniczyli w badaniu” – czytamy w komunikacie MEiN.
– Natomiast w kolejnym tygodniu, od niedzieli 14 lutego, rozpoczną się testy przesiewowe na obecność koronawirusa dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy przedszkola. Drugi etap badań potrwa do 19 lutego – dodała.
– Głównym celem badań przesiewowych nauczycieli jest określenie skali ewentualnych zakażeń. Analiza wyników testowania pomoże w dalszym planowaniu działań zwiększających poziom bezpieczeństwa w przedszkolach i szkołach – zapewniła Anna Ostrowska.
Niestety z badania wykluczono pracowników administracji i obsługi. Choć mogli się oni przetestować podczas styczniowej akcji.
“Badanie nie obejmuje pracowników pomocniczych np. obsługi administracyjnej, personelu sekretariatu, personelu odpowiedzialnego za funkcjonowanie techniczne szkoły, personelu sprzątającego, a także personelu wykonującego bieżące prace naprawcze na terenie przedszkola” – czytamy w komunikacie MEiN.
Resort Przemysława Czarnka nie wyjaśnił powodów tej decyzji.
Nauczyciele mogą się zgłaszać do badania na podobnych warunkach, jak to było podczas akcji w styczniu. – Każdy nauczyciel, który zgłosi się na badanie, otrzyma odpowiednie skierowanie. Badania są oczywiście dobrowolne i bezpłatne, ale zalecamy, aby się na nie zgłaszać – podkreśliła rzeczniczka MEiN. – Wynik badania będzie dostępny na internetowym koncie pacjenta, czyli darmowej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, za pomocą której szybko i bezpiecznie można sprawdzić informacje o swoim zdrowiu. Aby zobaczyć swój wynik, należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego lub podać swój PESEL – dodała.
Za pośrednictwem kuratoriów oświaty i stacji sanitarno-epidemiologicznych zebrano informacje o zapotrzebowaniu na testy. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne otrzymały listy imienne od szkół i przedszkoli oraz załączone oświadczenia wypełnione przez zainteresowanych badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na zgody na badanie. Każdy nauczyciel, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.
Jak poinformował resort edukacji, osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w przypadku braku objawów) oraz skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu. Osoby z pozytywnym wynikiem nie będą musiały starać się o uzyskanie zwolnienia lekarskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który ma dostęp do tych danych z systemu informatycznego (tzw. systemu EWP), udostępni je pracodawcy.
(PS, GN)
Ankieta Głosu. Pytamy o udział w szczepieniach rozpoczynających się 12 lutego br.