Od poniedziałku edukacja zdalną w klasach I-III tylko w 5 województwach

W pięciu województwach nadal mają obowiązywać obecne obostrzenia sanitarne, w tym nauka zdalna w szkołach. W jedenastu województwach uczniowie klas I-III mają od najbliższego poniedziałku uczyć się hybrydowo.

– Dzisiejsza liczba zakażeń 14 tys. oznacza kontynuację trendu spadkowego. Widzimy, że systematycznie liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Zmniejszenie obłożenia łóżek. Pozytywne sygnały idą ze strony badań i testów. Widzimy, że liczba badań maleje, widzimy bardzo wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. To redukcja o blisko 1/3. Co oznacza, że mniej pacjentów z objawami przychodzi do lekarzy rodzinnych – tłumaczył obecną sytuację pandemiczną minister zdrowia.

– Pewne apogeum, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń, mamy za sobą. Za sobą chyba mamy też apogeum hospitalizacji. Infrastruktura szpitalna, która walczy z koronawirusem, jest nieco odciążona. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie – dodał.

Nie wszędzie jednak sytuacja pandemiczna jest podobna. – Widzimy spadek zakażeń we wszystkich regionach, ale nadal są regiony, gdzie sytuacja jest wyjątkowo trudna. To województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie – zastrzegł minister zdrowia.

I to właśnie w tych województwach na kolejny tydzień mają zostać utrzymane obecne obostrzenia sanitarne. W tym nauka zdalna w szkołach i placówkach oświatowych.

W pozostałych jedenastu województwach obostrzenia będą poluzowane. – W pozostałych województwach wykonujemy dwa wyraźne kroki. Od najbliższego poniedziałku przywracamy edukację hybrydową w klasach I-III – poinformował minister zdrowia. W 11 województwach od 26 kwietnia do pracy wrócą też salony urody, salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Adam Niedzielski przyznał, że otwieranie edukacji jest krokiem ryzykownym, ponieważ może się zakończyć wzrostem liczby zakażeń i czwartą falą pandemii. – Kroki przywracające edukację muszą więc być wykonywane bardzo ostrożnie. Staramy się wyważyć w ostrożny sposób dalsze funkcjonowanie oświaty – stwierdził.

Po weekendzie majowym prawdopodobnie do pracy stacjonarnej wrócą instytucje kultury, czyli m.in. muzea, galerie.

W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szerszy plan luzowania obostrzeń w społeczeństwie i gospodarce. W tym informacje o dalszym funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych.

(PS, GN)

Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania:

Nauczycielu, jak oceniasz decyzję o wprowadzeniu w 11 województwach nauki w systemie hybrydowym w klasach I-III?

  • negatywnie, za wcześnie na powrót uczniów do szkół (46%, 920 głosów)
  • negatywnie, czas już na przywrócenie lekcji stacjonarnych (28%, 557 głosów)
  • pozytywnie, to jedynie wyjście w obecnej sytuacji (13%, 252 głosów)
  • pozytywnie, ale uważam, że powinno to dotyczyć całego kraju (8%, 149 głosów)
  • trudno powiedzieć (5%, 106 głosów)

Głosujących: 1 984

Loading ... Loading ...