Od poniedziałku 15 lutego na szczepienie mogą zarejestrować się nauczyciele urodzeni od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003 – poinformowało ministerstwo edukacji. Tego dnia ruszy też system rejestracji dla nauczycieli akademickich
Wponiedziałek ruszy kolejna tura rejestracji na szczepienia. Tym razem rejestrować się mają nauczyciele do 65. roku życia oraz nauczyciele akademicy. Potrwa ona do 18 lutego br., do końca dnia.
– Szczepienia są dobrowolne, ale zachęcamy do nich wszystkich nauczycieli – powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.
Nauczyciele szkół i placówek mają rejestrować się za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej, podobnie jak to zrobiono podczas tegotygodniowej rejestracji do szczepień nauczycieli m.in. przedszkoli, klas I-III oraz szkół specjalnych. Analogicznie jak przy rejestracji podczas I tury, nauczyciele będą zgłaszać się do dyrektora szkoły, placówki oświatowej.
Wypełniony formularz zgłoszeniowy dyrektor przekaże za pośrednictwem Strefy Pracownika Systemu Informacji Oświatowej do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Następnie zgłoszenie trafi do szpitala węzłowego, który skontaktuje się ze szkołą lub placówką w sprawie terminu szczepienia.
– Mogą rejestrować się wszyscy nauczyciele, którzy do tej pory nie mogli się rejestrować – zadeklarowała Marzena Machałek, wiceminister edukacji. Na szczepienie mogą zarejestrować się osoby urodzone od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003. „Nauczyciele urodzeni w 1955 r. i wcześniej będą mieli możliwość zaszczepienia w późniejszym terminie. O terminie i sposobie rejestracji będziemy informować” – czytamy w komunikacie MEiN.
System nie zarejestruje także nauczycieli, którzy mają zaznaczoną w SIO długotrwałą nieobecność (powyżej 25 czerwca br.).
Na listę do zaszczepienia mogą się zarejestrować także ci nauczyciele z przedszkoli, klas I-III oraz szkół specjalnych, którzy z jakichś powodów nie zrobili tego do ostatniej środy.
– Szansę na zarejestrowanie się ma 680 tys. nauczycieli – oznajmiła Marzena Machałek.
– W tym procesie, na ten moment, biorą udział nauczyciele i nauczyciele akademiccy. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe grupy pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego, to toczą się rozmowy na temat możliwości zaszczepienia ich w najbliższej przyszłości
ZNP od dawna domaga się możliwości zaszczepienia także pracowników szkolnej i przedszkolnej administracji oraz obsługi.
Co potem? Wskazany w formularzu szpital będzie kontaktował się bezpośrednio z dyrektorem szkoły lub placówki lub inną osobą wskazaną do kontaktu w formularzu, by ustalić datę i godzinę szczepienia.
Nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące zajęcia w wieku do 65. roku życia zarejestrują się natomiast za pośrednictwem specjalnego systemu stworzonego na potrzeby uczelni wyższych. Wystartuje on w poniedziałek o godzinie 8.00 rano. – Organem odpowiedzialnym za rejestrację w każdej ze szkół wyższych jest rektor. Rektor może wyznaczyć osobę uprawnioną, która koordynuje proces rejestracji. Z naszej strony podmiotem odpowiedzialnym za proces rejestracji pracowników naukowych, którzy mają bezpośredni kontakt ze studentami, jest Instytut Przetwarzania Informacji – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Nauczyciele akademiccy pracujący na dwóch lub kilku uczelniach mają wskazać tę, która jest ich podstawowym miejscem pracy.
W przypadku pytań dotyczących procesu szczepienia MEiN zachęca do kontaktu z infolinią pod numerem telefonu 989.
Według wiceminister Machałek, szczepienia nauczycieli przedszkoli i klas I-III ruszyły już w czwartek „pełną parą”.
– Jeśli zdecydowana większość nauczycieli będzie zaszczepiona, a zatem będzie również bezpieczna, to i decyzje dotyczące powrotu do normalności w szkołach i szkolnictwie wyższym zapewne będą łatwiejsze – podsumował Przemysław Czarnek.
(PS, GN)