Od soboty wyjdziesz na ulicę bez maseczki! Rząd odmraża kulturę

Od najbliższej soboty po polskich ulicach będzie można chodzić bez maseczek. Wkrótce uruchomione zostaną też m.in. kina, teatry, filharmonie, siłownie i kluby fitness

Od soboty 30 maja znoszone będą kolejne obostrzenia epidemiczne w związku z pandemią koronawirusa.

Jak poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki, najważniejsza zmiana wejdzie w życie już w sobotę 30 maja. Chodzi o zmiany w noszeniu maseczek.

– Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – stwierdził szef rządu.

Ma obowiązywać jedna, generalna zasada – w przestrzeniach ogólnodostępnych będzie można przemieszczać się bez maseczek, ale z obowiązkiem zachowania dystansu minimum 2 metrów od siebie. Jeżeli jednak osoby będą się przemieszczały np. w parach, to maseczki trzeba będzie założyć.

Podobne zasady mają obowiązywać w obiektach zamkniętych. Choć nie wszędzie. W sklepach, komunikacji publicznej, kościołach, kinach, teatrach maseczki nadal mają obowiązywać.

Od soboty znikną też ostatnie ograniczenia w handlu. Chodzi o limity kupujących w placówkach handlowych.

Restrykcje co do liczby klientów przestaną obowiązywać w restauracjach.

Rząd zamierza znieść limity wiernych w kościołach, choć w świątyniach ma obowiązywać dystans 2 metrów pomiędzy wiernymi.

– Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń publicznych do 150 osób. To temat przedyskutowany z epidemiologami – zapewnił premier.

Osoby uczestniczące w zgromadzeniu publicznym nadal jednak będą musiały zachowywać między sobą dystans 2 m. Jedno zastrzeżenie – władze sanitarne będą mogły na określonym terenie zakazać organizacji zgromadzeń publicznych w sytuacji, gdy w pobliżu wybuchnie ognisko koronawirusa.

Tydzień później, czyli 6 czerwca br. do pracy wróci szeroko rozumiana kultura. Chodzi o kina, teatry, filharmonie.

– Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków – zapowiedział Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury.

– To możliwość a nie obowiązek – zastrzegł. To organizatorzy imprez kulturalnych oraz szefowie instytucji kultury ostatecznie zdecydują o tym, czy artyści w ich placówce wrócą do pracy. Według wicepremiera Glińskiego, zdania w tej sprawie w środowisku są podzielone.

W placówkach kulturalnych mają jednak obowiązywać obostrzenia – widownia będzie mogła zostać zapełniona maksymalnie w 50 proc. Widzowie będą musieli nosić maseczki.

Od 30 maja będzie można organizować koncerty plenerowe, ale z limitem uczestników – 150 osób.

– Chcę podziękować artystom, ludziom kultury, którzy w czasie pandemii tak sprawnie przeszli do sieci i dostarczali nam treści kulturowe poprzez internet i media elektroniczne – podsumował wicepremier Gliński.

6 czerwca do pracy mają ponadto wrócić baseny, siłownie, kluby fitness, solaria, salony masażu.

Od 6 czerwca wrócą wesela, ale z udziałem maksymalnie 150 gości.

Dyskoteki i kluby nocne nadal mają być zamknięte.

(PS, GN)