Od wtorku wielkie luzowanie

Koniec majówki to również ostatnie chwile niektórych obostrzeń dotyczących szkół i placówek oświatowych. Do nauki stacjonarnej 4 maja wrócą uczniowie klas I-III. W ten sposób rząd chce rozpocząć proces znoszenia lockdownu w oświacie.

– Ostatnie dni pokazały, że idziemy w lepszym kierunku, że trzecia fala prawdopodobnie się przełamała, że zabezpieczone są łóżka w szpitalach w liczbie znacznie przewyższającej liczbę osób chorujących – tak premier Mateusz Morawiecki uzasadnił znoszenie obostrzeń sanitarnych m.in. w szkołach i placówkach oświatowych, które wejdą w życie od 4 maja br.

Tego dnia do nauki stacjonarnej wrócą uczniowie klas I-III w całym kraju. Przez ostatni przed majówką tydzień w 11 województwach uczniowie edukacji wczesnoszkolnej uczyli się hybrydowo, a w 5 województwach – zdalnie.

– 4 maja chcemy wrócić do nauki stacjonarnej w klasach I-III, żeby edukacja w całym kraju rozpoczęła się w trybie standardowym. Będziemy bardzo uważnie monitorować sytuację w szkołach. Bardzo ważną uwagą konsultowaną z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem będzie wprowadzenie rozwiązań, które nakazują wręcz na każdej przerwie, ale także w weekend, wietrzenie sal i ewentualne przeprowadzanie dezynfekcji po to, by zapewnić bezpieczeństwo nauki i bezpieczeństwo zdrowotne nauczycieli i uczniów – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nr 18-19/5-12 maja 2021

4 maja do pracy wrócą też m.in. galerie handlowe. Otwarte zostaną galerie sztuki, muzea, instytucje kultury.

Jak wygląda plan rządu na kolejne tygodnie? 15 maja uczniowie z klas IV-VIII oraz szkół średnich wrócą do szkół w trybie hybrydowym. Przywrócenie nauki hybrydowej w klasach starszych odbywać się ma przy zachowaniu reżimu sanitarnego, czyli wietrzenia sal na przerwach i dezynfekcji w weekendy.

Tego dnia zniesiony też zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Od 15 maja do działalności na zewnątrz, na świeżym powietrzu wróci gastronomia, a także kultura – teatry, kina. Na zewnątrz będzie też można organizować imprezy okolicznościowe (limit – 25 osób), a także imprezy sportowe z udziałem 25 proc. limitu publiczności.

Lockdown w szkołach ma się zakończyć 29 maja. Tego dnia wszyscy uczniowie wrócą do pracy w trybie stacjonarnym.

(PS, GN)