Odkrywaj Europę dzięki darmowym biletom sponsorowanym przez UE

Od dziś młodzi ludzie z całej Europy mogą ubiegać się o bezpłatne bilety kolejowe, które umożliwią im zwiedzanie kontynentu na koszt Unii Europejskiej

Dziś o godzinie 12.00 wystartowała pierwsza runda tegorocznych zgłoszeń do DiscoverEU. To program Komisji Europejskiej umożliwiający 18-letniej młodzieży “odkrywanie Europy, głównie koleją”.

W ramach programu do młodych mieszkańców kontynentu trafi 35 tys. bezpłatnych biletów. O darmowy bilet można się ubiegać do 21 kwietnia do godziny 12.00. W programie może uczestniczyć młodzież mieszkająca w krajach biorących udział w programie Erasmus+, czyli m.in. w Polsce. W tym roku po raz pierwszy w DiscoverEU weźmie udział młodzież z Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji, czyli krajów, które właśnie dołączyły do Erasmus+.

W ramach Europejskiego Roku Młodzieży 2022 r. w tym roku do młodych ludzi trafi w sumie 70 tys. biletów – 35 tys. w ramach wiosennej rundy zgłoszeń, a kolejne 35 tys. w ramach rundy, która zostanie uruchomiona w październiku.

Jak poinformowała Komisja Europejska, aby zgłosić się do udziału w konkursie, kandydaci muszą wypełnić quiz wielokrotnego wyboru sprawdzający ich ogólną wiedzę o Unii Europejskiej i innych inicjatywach unijnych skierowanych do młodych ludzi. “Dodatkowe pytanie zachęca ich do oszacowania, ile osób urodzonych we wtorek ubiega się o udział w tej rundzie. Im odpowiedź będzie bardziej zbliżona do prawidłowej odpowiedzi, tym więcej punktów uzyska kandydat. Umożliwi to Komisji klasyfikację wnioskodawców. Komisja będzie oferować bilety osobom zgodnie z ich pozycją w klasyfikacji aż do wyczerpania dostępnych biletów” – czytamy w komunikacie KE.

– DiscoverEU daje młodym ludziom więcej możliwości podróżowania niż kiedykolwiek wcześniej. Europejski Rok Młodzieży ustanowiono, by zwrócić uwagę na rolę młodzieży. Jesteśmy to winni całemu pokoleniu, które przez ostatnie dwa lata nie mogło podróżować. Życzymy wszystkim powodzenia! – powiedział Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. promowania europejskiego stylu życia.

– Możliwość podróżowania po całej Europie otrzymuje dziś 35 tys. 18-latków, dołączając tym samym do 130 tys. osób, które wzięły udział w programie od 2018 r. Naszym celem jest zapewnienie jak największej liczbie młodych ludzi okazji do podróżowania, odkrywania nowych miejsc i zawierania długotrwałych przyjaźni – poinformowała Marija Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Młodzi ludzie urodzeni między 1 lipca 2003 r. a 30 czerwca 2004 r., którzy pomyślnie przejdą procedurę selekcji, będą mogli podróżować po Europie przez okres do 30 dni od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. Osoby, które ukończą 18 lat w drugiej połowie 2022 roku, będą mogły złożyć wniosek w rundzie październikowej.

Oprócz biletu uczestnicy otrzymają kartę zniżkową DiscoverEU, która zapewnia dostęp do ponad 40 tys. zniżek w zakresie transportu publicznego, kultury, zakwaterowania, wyżywienia, sportu i innych usług dostępnych we wszystkich krajach biorących udział w programie. Młodzi ludzie wezmą też udział w spotkaniach informacyjnych na temat m.in. zrównoważonego rozwoju, kultury i tożsamości europejskiej. Młodzieży z niepełnosprawnościami zapewniona zostanie dodatkowa pomoc w trakcie podróży.

Inicjatywa DiscoverEU wystartowała w czerwcu 2018 r. i została włączona do nowego programu Erasmus+ na lata 2021–2027.

Zainteresowanie darmowymi biletami i podróżami po Europie jest ogromne. Od 2018 r. ponad 860 tys. kandydatów ubiegało się o 130 tys. dostępnych biletów. W ankiecie przeprowadzonej w ostatnich rundach naboru 66 proc. kandydatów oświadczyło, że po raz pierwszy wyjechało pociągiem poza swój kraj zamieszkania. Dla wielu z nich była to także pierwsza podróż bez rodziców lub innych dorosłych i większość z nich wskazała, że stali się bardziej niezależni.

Uczestnicy wcześniejszych edycji programu potwierdzili, że otrzymali szansę lepiej zrozumieć inne kultury i europejską historię. To doświadczenie pozwoliło im również udoskonalić znajomość języków obcych. Około 2/3 spośród nich stwierdziło, że gdyby nie DiscoverEU, nie byłoby ich stać na bilet.

Więcej na ten temat – TUTAJ

(PS, GN)