Odnowiona „Ciągłówka” w Zakopanem zaprasza. „Jest nie tylko pięknie, ale też bezpiecznie”

Słynna, nauczycielska „Ciągłówka” w Zakopanem wygląda jak nowa! Nauczycielskie Centrum Rehabilitacyjno-Wypoczynkowe zaprasza do odremontowanego budynku, w którym goście mogą odpocząć w bezpiecznych warunkach i cieszyć się klimatem Tatr

Od połowy marca br. rząd zaczął wprowadzać obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa – aż do całkowitego lockdownu. W kraju przestały pracować stacjonarnie nie tylko szkoły i placówki oświatowe, ale też m.in. urzędy, kina, teatry, instytucje kultury, hotele, ośrodki turystyczne. Zakaz działalności dotknął ośrodki wypoczynkowe, lecznicze i rehabilitacyjne.

ZNP postanowił wykorzystać okres pandemii do przeprowadzenia kompleksowego remontu swojego obiektu w Zakopanem.

– Kierownictwo Związku oraz Prezydium Komisji ds. Majątku i Działalności Gospodarczej postanowiły przeprowadzić remont Nauczycielskiego Centrum Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego w Zakopanem przy ul. Ciągłówka 11 – poinformowała nas Wanda Kołtunowicz, prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZNP oraz przewodnicząca Komisji ds. Majątku i Działalności Gospodarczej ZG ZNP.

Remont obiektu służącego od prawie stu lat nauczycielom udało się przeprowadzić dzięki zaangażowaniu ogniw Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Zwróciłam się do prezesów oddziałów i okręgów Związku o wysyłanie zaliczek na poczet późniejszych szkoleń i pobytów. Akcja zakończyła się sukcesem – podkreśliła Wanda Kołtunowicz.

Pieniądze udało się zebrać błyskawicznie. Prace rozpoczęto tuż po Wielkanocy, w kwietniu br. – Wyremontowaliśmy m.in. hol na I, II i III piętrze, salę teatralną oraz antresolę, recepcję, jadalnię, boczną klatkę schodową. Wymieniliśmy podłogi oraz oświetlenie w całym kompleksie. Zamontowano barierki przy schodach tarasowych. Wykorzystaliśmy wysokiej jakości materiały, chcieliśmy, żeby nauczyciele i pracownicy oświaty korzystający z obiektu mogli się czuć komfortowo – dodała prezes Kołtunowicz.

– Wszystko to udało się dzięki wsparciu kierownictwa Związku. A także dzięki wpłatom z oddziałów i okręgów – podkreśliła przewodnicząca komisji.

W kosztach partycypowały: Okręg Świętokrzyski (41 oddziałów Okręgu Świętokrzyskiego), Okręg Łódzki (a także Oddział Łódź Górna), Okręg Mazowiecki (a także Oddział Mokotów-Wilanów-Ursynów), Okręg Śląski, Okręg Pomorski, Okręg Małopolski (w tym 30 oddziałów Okręgu Małopolskiego), a także Oddział Grudziądz.

Członkowie Związku otrzymują już vouchery do wykorzystania w uzgodnionym terminie. W Nauczycielskim Centrum Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Zakopanem można ponadto zrealizować bon turystyczny.

– W ośrodku jest nie tylko pięknie, ale też bezpiecznie. Rozmiar obiektu gwarantuje, że odpoczywający nie muszą się ze sobą spotykać, zachowane są wszystkie wymogi sanitarne. Duża stołówka zapewnia komfort w czasie posiłku – zapewniła Maria Antczak dyrektor Nauczycielskiego Centrum Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego w Zakopanem.

W tej chwili trwają jeszcze ostatnie prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku, które idą pełną parą. Jesienią i zimą ośrodek będzie więc normalnie funkcjonował i przyjmował gości.

Warto przypomnieć, że nauczycielski ośrodek w Zakopanem został otwarty w 1925 r. jako sanatorium Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych wybudowane ze składek związkowych. Od tamtego czasu służy kolejnym pokoleniom polskich nauczycieli.

(PS, GN)