O jakości edukacji decyduje przede wszystkim profesjonalizm, wiedza i zaangażowanie nauczycieli. Jednak bez ich pasji skuteczne nauczanie nie byłoby możliwe, jest kilka czynników, które mogą uczynić ich pracę o wiele łatwiejszą i zwiększyć ich efektywność
Jednym z najważniejszych są właściwe narzędzia – dobrze dobrane do zadania i oferujące nauczycielom i uczniom możliwości, które pozwolą im uczyć się skuteczniej i przyjemniej.
Notebook do szkoły? Warto zwrócić uwagę na te cechy!
Pierwszym, o co trzeba zadbać, są komputery. W szkole zarówno nauczyciele, jak i uczniowie muszą mieć wygodny dostęp do cyfrowych treści, możliwość skorzystania z serwisów edukacyjnych czy systemów testów online. W obu przypadkach optymalnym rodzajem komputera będzie notebook – praca nauczyciela wykracza poza salę lekcyjną, a nawet pokój nauczycielski, coraz częściej odbywając się też i z domu, dlatego pełna mobilność odgrywa tu kluczowe znaczenie. Także z myślą o uczniach zdecydowanie lepiej przygotować notebooki, które będzie można wykorzystać do wspomagania nauki na każdej lekcji i w każdej sali, unikając konieczności planowania zajęć z użyciem komputerów wyłącznie w czasie, kiedy jest wolna pracownia komputerowa.
Przy wszystkich podobieństwach, notebooki optymalne dla uczniów i nauczycieli różnią się jednak zasadniczo. Wybierając urządzenia dla tych pierwszych, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ich odporność. Te notebooki muszą wytrzymać wiele godzin w rękach entuzjastycznych, ale czasami nieuważnych użytkowników, znosząc nie tylko bardzo szorstkie traktowanie, ale też i okazjonalne upadki czy zalania.
Tu najlepiej sprawdzą się urządzenia od początku zaprojektowane z myślą o tak trudnych dla elektroniki warunkach, na przykład Chromebooki Latitude 3190 i 3100, także w wersji 2 w 1, które skonstruowano tak, żeby były w stanie wytrzymać wszystko, co może je spotkać z rąk młody ludzi. W ich przypadku znaczący jest też dobór systemu operacyjnego. Zastosowanie niezwykle prostego i bezpiecznego Chrome OS pozwala w bardzo dużej mierze odciążyć osoby zajmujące się w szkole administrowaniem sprzętem, a w skali kilkudziesięciu klas to ogromna różnica!
Właśnie myśląc o ułatwieniu pracy nauczycielom i administratorom, którzy w placówkach edukacyjnych zajmują się bezpieczeństwem sprzętu i oprogramowania, warto zwrócić uwagę na preinstalowane oprogramowanie bezpieczeństwa oraz wbudowane zabezpieczenia wybieranych komputerów. W przypadku komputerów takich, jak Latitude 3520 i 3320, dostarczanych z wielowarstwowym, spójnym systemem rozwiązań cyberbezpieczeństwa, można oszczędzić sobie dużo stresów oraz godzin pracy, a czasem też – poważniejszych kłopotów.
Do pracy z treściami multimedialnymi, przygotowywania i prowadzenia atrakcyjnych, wciągających lekcji potrzebna jest odpowiednia wydajność oraz bogate wyposażenie notebooków. Jednocześnie każdy, kto miał do czynienia z działalnością edukacyjną wie, że jest ona notorycznie niedofinansowana, a każdy wydatek rozważa się po trzy razy. To właśnie dlatego wśród nauczycieli szczególnie popularne są komputery zapewniające wysoką moc obliczeniową, duży, wygodny ekran i klawiaturę oraz wiele złącz i świetne wyposażenie – cechy niezbędne do wygodnej pracy – zachowując jednocześnie jak najbardziej atrakcyjną cenę. Dobrym przykładem takiego komputera może być Dell Latitude 3520, którego na tle innych wyróżnia też sprawdzony projekt i wysoka jakość wykonania. To ważne, bo daje perspektywę dłuższego bezawaryjnego używania.
Nie tylko notebook
Oczywiście, chociaż notebook jest centrum cyfrowego ekosystemu wspierającego edukację i zwiększającego możliwości nauczycieli, dopiero wyposażony w odpowiednie dodatki zyskuje prawdziwe supermoce. Dzięki stacji dokującej, takiej jak Dell WD19S, urządzenie mobilne może zostać w kilka sekund zmienione w ekwiwalent wygodnego komputera stacjonarnego. Po podłączeniu jednego przewodu można korzystać z bogactwa portów, do których mogą być podłączone zewnętrzne monitory zapewniające więcej przestrzeni roboczej, drukarka oraz szybka i bezpieczna sieć kablowa, czy wreszcie mysz i klawiatura.
O tym, że podczas stacjonarnej pracy lepiej korzystać z zewnętrznej klawiatury i myszy nie trzeba nikogo przekonywać – takie urządzenia jakie oferuje Dell zapewniają dużo większą wygodę, a dzięki połączeniu bezprzewodowemu także wolność od kabli i porządek na biurku. Ważną rolę mają tez do spełnienia słuchawki Dell: pomagają się skupić, izolując od otoczenia, a jednocześnie zapewniają doskonałe przechwytywanie i odtwarzanie dźwięku przy zdalnych radach pedagogicznych oraz zajęciach online.
W obu z tych przypadków nieoceniona okaże się też kamera Dell UltraSharp. Rozdzielczość 4K i zastosowanie technologii HDR pozwalają jej przechwytywać wysokiej jakości obraz nawet w gorszych warunkach oświetleniowych, co przecież zdarza się więcej, niż często. Niezmiernie przydatnym drobiazgiem, bez którego trudno sobie potem wyobrazić zdalną naukę i pracę jest funkcja automatycznego śledzenia postaci użytkownika i utrzymywania jej w środku kadru, nawet jeśli ten się porusza.
Lekcje przyszłości dzięki superekranom
Tym, co może zupełnie zmienić sposób nauczania są duże monitory interaktywne. Łatwo wyobrazić sobie, jak może wyglądać lekcja prowadzona z użyciem urządzenia takiego, jak
Dell C5519Q. Mając do dyspozycji duży, 55-calowy ekran, który wyświetla bardzo jasny i szczegółowy obraz doskonale widoczny pod wszystkimi kątami można pokazać uczniom ilustracje, filmy i grafiki z zupełnie nowej perspektywy.
Z kolei monitory Dell C5518QT / C7520 QT nie tylko zapewniają niesamowicie ostry obraz o rozdzielczości 4K, ale pozwalają też sterować prezentowanymi treściami za pomocą interfejsu dotykowego, a więc w sposób maksymalnie skuteczny, a zarazem absolutnie intuicyjny i naturalny.
Ta wygoda i intuicyjność to zresztą wspólna cecha wszystkich urządzeń tego rodzaju firmy Dell. Projektanci zadbali o to, żeby podłączenie do ekranów czegokolwiek (a gdzie jak gdzie, ale w szkole szanse napotkania na nietypowe lub stare urządzenie są bardzo duże) było łatwe i bezproblemowe, wyposażając je w bardzo szeroki zestaw portów i złączy.