OGŁOSZENIE. FLEX Program rekrutuje na rok szkolny 2020/2021!

Ambasada Stanów Zjednoczonych oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w Programie FLEX, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA.

 

 

Wymiana umożliwia polskim uczniom naukę w amerykańskiej szkole średniej. O udział w programie mogą ubiegać się uczniowie pierwszych i drugich liceum/technikum. Uczestnicy będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Uczniowie, którzy biorą udział w Programie podkreślają, że dzięki rocznemu pobytowi w USA stali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni i zaradni, a także poznali swoje mocne i słabe strony. Zrozumieli lepiej kulturę i język Stanów Zjednoczonych, doceniają różnorodność oraz wielokulturowość. Po powrocie, jako Alumni, angażują się w działalność w swoich społecznościach lokalnych oraz w środowisku szkolnym.

Aplikować na Program FLEX może uczeń, który:

 • uczęszcza do 1 lub 2 klasy liceum/technikum
 • ma polskie obywatelstwo
 • urodził się między 15.07.2002 a 15.07.2005 (osoby niepełnosprawne: 15.02.2002-15.07.2006)
 • zna język angielski w stopniu komunikatywnym,
 • spełnia wymogi dot. uzyskania wizy USA oraz nie spędził więcej niż 90 dni w ciągu ostatnich 5 lat w USA

 

Program FLEX pokrywa następujące koszty:

 • podróż z miejsca zamieszkania do USA (do rodziny goszczącej) oraz powrót z USA
 • miesięczne stypendium na własne wydatki
 • zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
 • program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
 • szkolenie przedwyjazdowe w Polsce
 • ubezpieczenie medyczne (z wyłączeniem stwierdzonych chorób przewlekłych oraz opieki stomatologicznej)

 

Osoby zainteresowane powinny zarejestrować się oraz wypełnić formularz online do 17 października 2019 roku: http://ais.americancouncils.org/flex

 

W poprzedniej edycji Programu FLEX otrzymaliśmy ponad 2000 zgłoszeń. Po długiej rekrutacji 43 polskich uczniów otrzymało szansę wyjazdu do USA. Nasi stypendyści mieszkają w różnych stanach: od Kalifornii po Vermont, od Teksasu po Minnesotę. Chodzą do różnych szkół średnich, biorą udział w zawodach sportowych, udzielają się w wolontariacie. Ten rok będzie dla nich niezapomniany. Na naszym profilu FLEX Poland można śledzić ich losy. Nasi FLEX-erzy są również obecni na Instagramie: FLEX Poland.

 

Więcej informacji:

Strona www: http://americancouncils.pl/pl/programs/future-leaders-exchange/ oraz http://discoverflex.org/

Ulotka: http://americancouncils.pl/wp-content/uploads/2019/09/020-Flyer-web_10x15.pdf

Broszura: http://americancouncils.pl/wp-content/uploads/2019/09/020_brochure-web_small-quality.pdf

Informacja dla uczniów z niepełnosprawnościami: http://americancouncils.pl/wp-content/uploads/2019/09/Disabilities-Brochure-redesign.pdf

 

Projekt jest administrowany przez American Councils for International Education. Ambasada USA nie jest jego organizatorem, wszelkie pytania prosimy kierować do American Councils: poland@americancouncils.eu.

 

W czasie rekrutacji istnieje również możliwość zorganizowania spotkania w szkole, przedstawiciel American Councils z przyjemnością spotka się z uczniami i nauczycielami, aby móc przybliżyć im zasady uczestnictwa w Programie FLEX.