OGŁOSZENIE. Królewska szkoła online

Lekcja w Zamku Królewskim w Warszawie podczas zdalnej nauki? To możliwe! Pracujący w Zamku edukatorzy przygotowali ofertę zajęć zgodnych z podstawą programową

 

Lekcje na wybrany temat z historii, historii kultury i sztuki prowadzone są na żywo przez edukatorów za pośrednictwem platformy Zoom. – Jako edukatorzy muzealni w pierwszym lockdownie sceptycznie podchodziliśmy do zajęć zdalnych. Bo przecież siłą lekcji w muzeum jest bezpośredni kontakt z dziełem sztuki, z historycznymi wnętrzami – mówi Monika Przypkowska, historyk sztuki pracująca w Dziale Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie. – Jednak z czasem doszliśmy do wniosku, że lekcje online mają też swoje zalety. Pozwalają przyjrzeć się zabytkom z bardzo bliska, co nie zawsze jest możliwe podczas wizyty w muzeum.

Podczas spotkania online wykorzystywane są różne aktywizujące narzędzia np.: quizy, co uatrakcyjnia zajęcia, wyzwala kreatywność uczniów i łączy naukę z zabawą. A odwołujące się do podstawy programowej scenariusze są recenzowane przez współpracujących z Zamkiem nauczycieli.

– O ile sama wizyta w Zamku była dla uczniów i dla nauczyciela wydarzeniem i szansą na pogłębienie wiedzy, o tyle oferowane przez nas zajęcia mają inny cel. Dlatego przygotowując je dbaliśmy o to, żeby wychodziły naprzeciw oczekiwaniom szkół – podkreśla Michał Sobieraj, kierownik Działy Edukacji Zamku Królewskiego.- Wzięliśmy pod uwagę m.in. to, ile może trwać lekcja i że nauczyciele muszą zrealizować konkretne tematy z podstawy programowej.

Zamówienie lekcji jest bardzo proste. Nauczyciel musi wejść na stronę internetową Zamku w zakładkę Edukacja, tam w „Lekcje >>Królewska szkoła online<<”, wybrać temat i wypełnić formularz zamówienia zajęć. Na podany adres przyjdzie e-mail z potwierdzeniem rezerwacji. Na dwa dni przed lekcją nauczyciel dostanie od edukatora prowadzącego lekcję e-mail m.in. z prośbą o potwierdzenie zajęć i link do połączenia na Zoomie.

Inicjatorzy lekcji online podkreślają, że ta forma zajęć sprawdzi się także to po pandemii. Brak pieniędzy na autokary i noclegi przestanie mieć znaczenie i uczniowie nawet z najdalszych zakątków Polski będą mogli odwiedzić Zamek.

Zamkowi edukatorzy wierzą, że dla wielu będzie to inspiracja na przyszłość i zachęta, żeby sztukę i świat oglądać z bliska i …na żywo, kiedy to będzie możliwe.

.

Zamkowe lekcje online w pigułce

16 tematów dla szkół podstawowych i średnich;

czas trwania lekcji online – 40 min;

– możliwość dopasowania zajęć do potrzeb klasy, zgodnie z uwagami zgłoszonymi przez nauczyciela; bezpośredni kontakt: edukacja@zamek-krolewski.pl

 

Opisy tematów i link do formularza zamówienia lekcji: https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/lekcje-krolewska-szkola-on-line

 

 

Informacje o bezpłatnych warsztatach dla nauczycieli na Facebooku: @EdukacjaZamekKrolewskiwWarszawie