OGŁOSZENIE. „Planeta Energii” – nowoczesny pomysł na edukację

Jak bezpiecznie korzystać z prądu i urządzeń elektrycznych? Czym jest energia odnawialna? Jak postępować z elektrośmieciami? Wystartowała dziewiąta edycja „Planety Energii”, autorskiego programu edukacyjnego Grupy Energa dla najmłodszych.

 

 

„Planeta Energii” to program realizowany od 2010 roku w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej oraz o bezpiecznym korzystaniu z prądu. Od zeszłorocznej edycji wprowadzono w programie znaczące zmiany, stawiając na Internet – medium dostępne dla wszystkich – wszystko po to, by poszerzyć grono odbiorców, skutecznie przekazywać wiedzę oraz zaangażować rodzica w proces edukacji. „Planeta Energii” to nowoczesna platforma internetowa, zawierająca wysokiej jakości zasoby interaktywne na temat prądu elektrycznego, odnawialnych źródeł energii, elektrośmieci i zasad bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej oraz materiały dla nauczycieli (w IX edycji nowe scenariusze lekcji dla nauczycieli). To także miejsce dla rodziców, którzy szukają wartościowych treści edukacyjnych dla swoich dzieci.

Temat energii elektrycznej jest trudny i abstrakcyjny, zwłaszcza dla dzieci, a porażenie prądem bywa fatalne w skutkach. Ambasador programu, fizyk, popularyzator nauki, dr Tomasz Rożek, jest zdania że są to tematy, z przekazywaniem których trudności mają też nauczyciele. Dlatego w tegorocznej edycji programu organizatorzy przygotowali specjalnie dla nich Akademię Planety Energii.

– Akademia będzie dwudniowym, realizowanym w Gdańsku warsztatem dla nauczycieli, podczas którego chcemy podzielić się praktycznymi metodami atrakcyjnego przekazywania wiedzy o abstrakcyjnych dla dziecka tematach – mówi dr Tomasz Rożek. – Jednym z głównych czynników wpływających na jakość nauczania jest właściwy przekaz informacji do ucznia. Jak przybliżyć tak trudne tematy, jak prąd elektryczny czy energia odnawialna, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne? O tym we wrześniu 2019 roku dowiedzą się uczestnicy Akademii Planety Energii, czyli 20 nauczycieli – laureatów nagród głównych i dodatkowych oraz wyróżnień tegorocznej edycji Planety. Oprócz solidnej dawki wiedzy i umiejętności pedagodzy otrzymają także materiały dydaktyczne i certyfikat ukończenia Akademii Planety Energii.

Konkurs edukacyjny

Jak co roku, „Planecie” towarzyszy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania m.in. czek o wartości 10 tys. zł na cele edukacyjne oraz wizyta dr. Tomasza Rożka w szkole, który poprowadzi dla zwycięzców lekcję. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 27 maja 2019 roku.