Ogłoszenie. Razem działamy, czysto oddychamy – konkurs dla szkół podstawowych

Prawie wszyscy ludzie na świecie, oddychają powietrzem, które nie spełnia norm i może szkodzić zdrowiu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 99% ludności świata żyje w miejscach, w których poziom zanieczyszczeń powietrza przekracza dopuszczalne limity[1]. Najmocniej cierpią dzieci.

Produkujemy coraz więcej odpadów, zanieczyszczeń i pyłów. Znaczna ich część powstaje w naszych domach – w tym tzw. niska emisja związana z ogrzewaniem oraz transport (dane KOBIZE 2020). Innymi słowy za to, jakim powietrzem oddychamy odpowiadamy w dużej mierze my sami.

– Na zanieczyszczenia powietrza, najbardziej wrażliwe są dzieci. Układ oddechowy człowieka rozwija się nawet do 10 roku życia – twierdzi dr. Wojciech Feleszko, pulmonolog, pediatra WUM. – Niestety badania potwierdzają, że pyły zawieszone potrafią przenikać przez barierę płuca-krew i dostawiać się do naszego krwioobiegu, oddziaływując negatywnie na inne układy – np. układ nerwowy[2]. Prowadziliśmy badania, które potwierdzają związek, pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a defektem koncentracji i problemami ze snem wśród dzieci[3].

Ekspert wskazuje, że nawet co trzeci przypadek astmy w Europie jest spowodowany zanieczyszczeniami powietrza[4]. – Zanieczyszczenia to cichy zabójca. Oddziaływają na nasz organizm stale i przez długi czas. Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze u dzieci niekorzystnie wpływa na rozwój tkanki płucnej i może prowadzić do rozwoju także innych chorób.

Jak zatem możemy chronić siebie i dzieci przed szkodliwymi skutkami smogu? Pierwszą barierą dla zanieczyszczeń we wdychanym powietrzu jest oddychanie przez nos, który jest naturalnym filtrem zatrzymującym dużą część zanieczyszczeń. Oddychanie przez nos poprawia wentylację płuc, zwiększa pobór tlenu, co ma bardzo ogromne znaczenie dla odporności i ogólnej kondycji organizmu.

Jak walczyć z tymi zanieczyszczeniami i dbać o czysty oddech

Aby jakość powietrza poprawiła się znacząco, niezbędne są globalne i krajowe programy. Kluczowy jest też wzrost świadomości społeczeństwa na temat produkcji zanieczyszczeń i ich wpływu na zdrowie. Ważne są też inicjatywy promujące działania pro środowiskowe. Jedną z nich jest konkurs „Razem działamy, czysto oddychamy” skierowany do szkół podstawowych w całej Polsce. Można w nim wygrać nie tylko czysty oddech, ale również nagrody dla szkoły i aktywnych uczniów – m.in. metamorfozę sali w szkole w „przestrzeń czystego oddechu”.

Dzięki zaangażowaniu w konkurs, uczestnicy zyskają praktyczną wiedzę, jak przeciwdziałać smogowi, dbać o czyste powietrze i wpływać na lepszą jakość swojego zdrowia. W konkursie wszyscy wygrywają!

 Weź udział w konkursie, zaangażuj szkołę do działania!

1. Stwórz zespół gotowy do zabawy

Zaangażuj do działań jak największą liczbę osób ze swojej szkoły podstawowej – uczniów, całe klasy, dzieci ze świetlicy, z kół zainteresowań, z samorządu. Możesz też zaprosić do współpracy rodziców, a nawet sąsiadów.

2. Wykonajcie zadanie konkursowe

Podejmijcie w szkole, działania dla czystego oddychania. Może zrobicie burzę mózgów w swojej klasie lub całej szkole? Zastanówcie się wspólnie nad co możecie zrobić aby poprawić jakość powietrza.

Zajrzyj do tabelki z propozycją działań, jakie może podjąć każda placówka w ramach konkursu. Znajdziesz ją na czystooddychamy.pl

3. Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Przygotuj listę podjętych działań wraz z opisem i zdjęciami, które załączysz w formularzu.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 16.10.2022 r.

4. Zawalcz o nagrody dla najaktywniejszych

Wygrywają szkoły, które w ocenie jury najlepiej wykonają zadanie konkursowe i zdobędą najwięcej punktów za podjęte działania. Jury dokona oceny przesłanych zgłoszeń na podstawie punktacji opisanej w tabelce działań dla czystego oddychania.

NAGRODY

1. Nagroda główna: Stworzenie w szkole „PRZESTRZENI CZYSTEGO ODDECHU”

W zwycięskiej szkole wykonamy metamorfozę wybranej sali szkolnej, fragmentu korytarza lub świetlicy. Stworzymy przestrzeń czystego oddechu. Odświeżymy ściany malując je zeroemisyjną farbą oczyszczającą powietrze, stworzymy aranżację oczyszczającą powietrze. W przestrzeni czystego oddechu, wypełnionej roślinami, wilgotnym i czystym powietrzem, łatwiej będzie się skoncentrować, zebrać myśli, spędzanie czasu będzie ucztą dla zmysłów.

 

 

Stacje naprawy rowerów

Trzy kolejne najaktywniejsze szkoły otrzymają stację naprawy rowerów, umożliwiającą samodzielny podstawowy serwis rowerowy, jak np. napompowanie koła, dokręcenie śruby, regulację kierownicy.

 

2. Gadżety rowerowe

Kolejnym 15 szkołom wyślemy nagrody pocieszenia – 40 zestawów lampek rowerowych dla aktywnych uczniów i nauczycieli. W okresie jesiennym prawidłowe oświetlenie roweru jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że mimo chłodniejszej aury, nie zrezygnujecie z aktywnych dojazdów do szkoły!

  

Szczegóły konkursu, baza wiedzy, w tym przykładowe scenariusze lekcji i materiały edukacyjne oraz regulamin znajdziesz na: czystooddychamy.pl

Sponsorem nagród w konkursie jest marka Otrivin Oddychaj Czysto, która naturalnie dba o higienę nosa każdego dziecka. Parterami konkursu są: Librus, portal edukacyjny oraz Edukacyjna Sieć Antysmogowa – program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

 

PM-PL-OTRI-22-00113

———————————————-

[1] https://www.who.int/news/item/04-04-2022-billions-of-people-still-breathe-unhealthy-air-new-who-data

[2] Na podstawie: Badanie “Passage of exogeneous fine particles from the lung into the brain in humans and animals” opublikowane na stronie National Library of Medicine  – Passage of exogeneous fine particles from the lung into the brain in humans and animals – PMC (nih.gov)

[3] Na podstawie: https://zdrowiedzieciasmog.arc.com.pl/wp-content/uploads/2019/09/Wyniki-badania.pdf

[4] Na podstawie: European Respiratory Journal: Outdoor Air Pollution and the Burden of Childhood Asthma across Europe (ersjournals.com)