Ogłoszenie. Rok szkolny w USA – co daje program FLEX?

Już po raz ósmy American Councils for International Education oraz Ambasada USA w Polsce zapraszają uczniów pierwszych, drugich i trzecich klas liceów oraz techników do udziału w programie FLEX (Future Leaders Exchange program).

Program FLEX (Future Leaders Exchange Program) został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992. Jest on całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. W programie uczestniczyło do tej pory ponad 29 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych krajów.

Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Absolwenci programu podkreślają, że dzięki rocznemu pobytowi w USA stali się bardziej samodzielni, odpowiedzialni i zaradni. Uczniowie uświadamiają sobie swoje mocne i słabe strony. Bardzo cenią również relacje ze swoimi rodzinami goszczącymi, nauczycielami oraz znajomymi ze szkoły.

Nina

Nina, nasza absolwentka z zeszłego roku przyznaje, że ,,Najlepiej z mojej wymiany wspominam host rodzinę i społeczność w mojej szkole. Nic nie zastąpi mojej więzi z rodziną goszczącą, wszystkie przygody przeżyte wspólnie i wsparcie, które otrzymałam sprawiły, że poczułam, że mam drugą rodzinę na końcu świata. W szkole tzw. „school spirit” pozwala na poczucie, że jest się częścią czegoś większego, a zdobywanie przyjaźni ułatwia duża ilość klubów i zajęć pozalekcyjnych. Udało mi się również spełnić marzenie o wystąpieniu w produkcji musicalu!”. Szkoła dla naszych uczestników jest przyjemną częścią wymiany, ponieważ mogą brać udział w aktywnościach, których nie oferuje polska szkoła, takich jak przykładowo amerykański football, baseball czy lekcje kulinarne.

Nasza aktualna koordynatorka programu dla absolwentów FLEXa Julia Szukała opowiada, że „spędzenie ośmiu miesięcy w Amerykańskiej szkole pozwoliło mi na spełnienie wielu marzeń. Dzięki swoim niezwykłym nauczycielom zaczęłam grać na skrzypcach i szybko okazało się, że stało się to moim ulubionym sposobem spędzania czasu wolnego. Nie mogłabym nie wspomnieć o koncertach ze swoim chórem, które w łatwy sposób stały się jednymi z moich ulubionych wspomnień z całego roku wymiany. Nigdy nie przypuszczałabym, że teatr okaże się tak wciągającą pasją.”

Kamila, zeszłoroczna FLEXerka opowiada również, że ,,Jedną z najcenniejszych rzeczy w wymianie jest poznawanie nowych ludzi i zawieranie przyjaźni. Może to być trudne na początku, gdy jest się uczniem z innego kraju, ale ważne jest, aby być otwartym na nowych ludzi i wykorzystać okazję do poznania ich kultury. Tworzenie wspomnień razem z amerykańskimi przyjaciółmi to najlepsza rzecz, jaka może się przytrafić uczniowi z wymiany! Aby to ułatwić zachęcam wszystkich przyszłych finalistów programu do dołączenia do różnego rodzaju klubów sportowych i artystycznych, angażowania się w wolontariat i bycia aktywnym w życiu szkoły.’’

Polscy FLEXerzy wyjeżdżając na rok szkolny do Stanów Zjednoczonych mają możliwość rozwijania swoich pasji sportowych, artystycznych oraz społecznych. Mają szansę na zawarcie nowych znajomości i zaangażowanie się w funkcjonowanie społeczności. W trakcie programu angażują się w wolontariat, aby lepiej poznać potrzeby danych społeczności i stać się ich częścią.

Uczniowie, którzy wyjadą z Polski do USA będą goszczeni przez amerykańskie rodziny, dzięki czemu lepiej poznają kulturę tego kraju. Julia wciąż utrzymuje kontakt ze swoją rodziną goszczącą oraz przyjaciółmi ze szkoły. Podkreśla, że „częścią mojej wymiany, za którą tęsknię najbardziej są ludzie. Każda osoba, którą spotkałam była dla mnie inspiracją i sprawiła, że mój amerykański sen był tak wyjątkowy. Największą tego częścią była oczywiście rodzina goszcząca, ale zaprzyjaźniłam się z wieloma osobami, a w szczególności z innymi uczniami z wymiany. Wiele razy uczestniczyłam wspólnie w wolontariacie podczas różnorodnych wydarzeń, świętowałam swoje urodziny, Halloween, Boże Narodzenie, Sylwestra czy nawet Homecoming”. Martyna podkreśla inny aspekt wymiany: „Czasem zdarza się, że rodzina goszcząca, chcę gościć dwóch uczniów z wymiany i tak oto zyskałam siostrę, o której zawsze marzyłam. I to jeszcze z innego kraju! Największy plus posiadania host rodzeństwa, jest taki, że zawsze ma się przyjaciela i kogoś, na kogo możesz liczyć. Nikt inny nie zrozumie cię lepiej, niż uczeń z wymiany, który przechodzi przez dokładnie to samo co Ty!”.

Warto podkreślić, że Program FLEX pokrywa następujące koszty:

 • Podróż z miejsca zamieszkania do USA oraz powrót do Polski
 • Miesięczne stypendium na pokrycie wydatków osobistych
 • Zakwaterowanie u rodziny goszczącej w USA na okres 1 roku
 • Program szkolny w amerykańskiej szkole średniej
 • Szkolenie przedwyjazdowe
 • Udział w wydarzeniach lokalnych w miejscu zamieszkania w USA
 • Ubezpieczenie medyczne

Rekrutacja potrwa do 13 października 2022 roku, jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich spełniających kryteria:

 1. Należy być uczniem 1, 2 lub 3 klasy liceum/technikum
 2. Być urodzonym pomiędzy 15.07.2005 a 15.07.2008 (osoby z niepełnosprawnością: 15.02.2005-15.07.2008)
 3. Mieć dobre lub bardzo dobre wyniki w nauce
 4. Znać język angielski w stopniu umożliwiającym wypełnienie aplikacji online
 5. Spełniać wymogi określone dla osób ubiegających się o wizę typu J-1
 6. Posiadać obywatelstwo polskie

Zainteresowani mogą wypełnić aplikację online dostępną na stronie: https://ais.americancouncils.org/flex. W związku pandemią COVID-19 proces rekrutacji odbywa się częściowo online.

Cały proces rekrutacji trwa ok. 8 miesięcy. Po wypełnieniu aplikacji online wszyscy uczniowie przystępują do krótkiego 15-minutowego testu z j. angielskiego. Wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w półfinałach, które odbędą się między listopadem a styczniem. Aplikację online można wypełnić tylko jeden raz.

Więcej informacji:

https://poland.americancouncils.org

http://discoverflex.org