OGŁOSZENIE. Rusza sezon na szkolne wycieczki. Tym razem warto zabrać uczniów… 250 metrów pod ziemię

Podwyższony reżim sanitarny, ograniczenie liczby uczestników, priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa – tak będą wyglądać wycieczki organizowane w trwającym roku szkolnym. Dla nauczycieli, ale też dla samych uczniów jest to oczywiście pewien problem. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie zrezygnować z wyjazdów z młodzieżą. Warto postawić na krótkie, jednodniowe wycieczki szkolne, które niosą ze sobą wybitny walor edukacyjny. Nasza propozycja? Wyprawa głęboko pod ziemię, aby zwiedzieć fascynującą Kopalnię Soli w Bochni. Co jest w niej takiego ciekawego, że młodzi ludzie nie chcą wyjeżdżać na powierzchnię?

 

Kilka słów o Kopalni Soli w Bochni

Nie każdy o tym wie, ale bocheńska kopalnia jest najstarszą kopalnią soli w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Uruchomiono ją w 1248 roku. Co ciekawe, sól w okolicach Bochni była wydobywana już 3,5 tysiąca lat przed naszą erą.

Od lat 90. XX wieku kopalnia zmieniła swoją funkcję, stając się atrakcją turystyczną. Rokrocznie odwiedza ją około 200 tysięcy osób, w tym pokaźne grupy z zagranicy. Kopalnia Soli w Bochni jest bardzo popularnym celem wycieczek szkolnych. Zwiedzać mogą ją nawet maluchy uczęszczające do zerówki.

Kopalnia Soli w Bochni od 2000 roku ma status Pomnika Historii. W 2013 roku kopalniana żupa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Poczuć się niczym górnik, czyli edukacja z dreszczykiem emocji

Dla młodych ludzi atrakcją samą w sobie jest już fakt, że w ramach wycieczki zjeżdżają około 250 metrów pod ziemię, w dodatku prawdziwą górniczą windą. Jest mnóstwo śmiechów, żartów, ale i widocznej na twarzach dzieci ekscytacji. To jednak dopiero początek.

Oferta Kopalni Soli w Bochni została przygotowana w taki sposób, aby możliwe było zorganizowanie wartościowej wycieczki dla dzieci i młodzieży w praktycznie każdym wieku – od przedszkolaków aż po uczniów szkoły średniej. Do wyboru jest pięć programów edukacyjnych:

> Zagadkowa kopalnia – to program dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas 1-3. Celem jest jak najprostsze, a jednocześnie bardzo ciekawe przybliżenie uczestnikom historii kopalni. Dzieci zapoznają się też z tajemniczą „Wielką Księgą Podziemnych Zagadek”.

> Śladami pracy górnika – program dla uczniów klas 1-3, w ramach którego dzieci poznają trudy pracy górnika oraz zobaczą narzędzia, z jakich korzystano już w średniowieczu. Będzie również czas na zajęcia plastyczne i sportowe.

> Królestwo Skarbnika – program dla uczniów klas 1-3. Dzieci poznają postać Skarbnika, czyli ducha kopalni, który zapewni im moc wrażeń i wprowadzi je do tajemniczego, podziemnego świata.

> Dar Księżnej Kingi – to już program dla starszych dzieci z klas 4-6. Uczniowie spotkają się z samą św. Kingą i poznają legendarną historię jej pierścienia.

> Królewska kopalnia – program dla klas 4-6 kładzie akcent na żywą lekcję historii, geografii, ale też ekonomii. Uczniowie poznają postać króla Kazimierza Wielkiego, z którą wiąże się okres dynamicznego rozwoju bocheńskiej kopalni.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na młodych turystów. Starsi uczniowie będą mogli wziąć udział w grze integracyjnej „Przygoda w solnych górach”. Pod opieką przewodnika dzieci będą chłonąć wartościową wiedzę i kto wie – może nawet złapią bakcyla nauki?

To warto wiedzieć

Wielką atrakcją dla dzieci i młodzieży jest możliwość spędzenia nocy 250 metrów pod ziemią. Nocny pobyt łączy w sobie elementy integracji, edukacji i zabawy z wypoczynkiem w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W dobie wciąż realnego zagrożenia COVID-19 dyrekcja, nauczyciele i rodzice muszą szczególną uwagę zwracać na bezpieczeństwo młodych ludzi. W tym kontekście wycieczka do Kopalni Soli w Bochni stanowi idealne rozwiązanie. Kopalnia wykorzystała okres czasowego zamknięcia na dostosowanie się do wymogów sanitarnych.

Już przed wejściem do kopalni każdy zwiedzający musi zdezynfekować ręce. Płyny dezynfekujące są również rozmieszczone na poszczególnych trasach turystycznych. Po zarezerwowaniu zwiedzania dla grupy ma się pewność, że nie będzie mieć ona kontaktu z innymi turystami.

Wszystko to składa się na obraz wycieczki, która z jednej strony dostarczy młodym ludziom mnóstwa emocji, będzie dla nich żywą lekcją historii, geologii i przyrody, a z drugiej zapewni wszystkim uczestnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.

Wycieczki szkolne w Kopalni Soli w Bochni można rezerwować telefonicznie.

Kopalnia Soli Bochnia

Ul. Campi 15, 32-700 Bochnia

tel. 14 692 67 52, 14 692 67 54

biuro@kopalnia-bochnia.pl