OGŁOSZENIE. Tanie podręczniki szkolne – jak zaoszczędzić na wyprawce dla dziecka?

Coroczne wydatki na podręczniki mogą znacznie naruszyć rodzinny budżet. Istnieje jednak kilka sposobów, by zaoszczędzić przy tego typu zakupach. Jak to zrobić?

 

Gdzie kupić tanie podręczniki?

Szukając podręczników dla dziecka, nie trzeba od razu iść do księgarni. Na start warto sporządzić listę książek i sprawdzić, które z nich są dostępne w sieci – na przykład na Allegro. Oferty dostępne na portalach online są często bardziej opłacalne. Co więcej, jeśli w danym roku szkolnym nie ma nowych wymagań dotyczących podstawy programowej, możemy wybrać także używane książki zarówno od osób prywatnych, jak i sklepów. To jeden z najlepszych sposób, by znaleźć tanie podręczniki – warto przy tym podkreślić wygodę takich zakupów i brak potrzeby wychodzenia z domu.

Kupując podręczniki online, warto w miarę możliwości postawić na oferty pochodzące z jednego miejsca, a w przypadku portali z ofertami – od tego samego konta. Dzięki temu nie będziemy musieli kilkakrotnie płacić za przesyłkę. Ze względu na fakt, że książki są stosunkowo ciężkie, a w niektórych przypadkach mają także nietypowe rozmiary, opłaty za kilka paczek z różnych źródeł mogą szybko osiągnąć dość dużą sumę. Zakup od tej samej osoby lub z tego samego sklepu pozwoli uniknąć tego problemu. Warto także sprawdzić ewentualne procedury zwrotów i reklamacji, zwłaszcza gdy chcemy kupić używane, tanie podręczniki.

Książki wypożyczone ze szkoły

Co istotne, w przypadku edukacji podstawowej książki są przeważnie kupowane przez szkołę, a następnie wypożyczane uczniom. Należy jednak zadbać, by dziecko utrzymało podręczniki w odpowiednim stanie. W przeciwnym wypadku na koniec roku będziemy musieli wnieść stosowną opłatę za zniszczone czy zagubione książki. Dobrym pomysłem będzie na przykład zabezpieczenie ich specjalnymi foliowymi okładkami.

Aby dowiedzieć się więcej o możliwości i zasadach wypożyczenia książek, warto skontaktować się ze szkołą lub poruszyć ten temat na spotkaniu nauczycieli z rodzicami. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, jakie podręczniki udostępnia szkoła, i uniknąć niepotrzebnych wydatków. Należy pamiętać, że przy niektórych przedmiotach nie ma możliwości skorzystania z darmowych książek – dotyczy to m.in. religii, etyki, przygotowania do życia w rodzinie, a także przedmiotów specjalistycznych, na przykład w szkołach artystycznych. Co więcej, w szkołach średnich niemal zawsze należy przygotować wyprawkę dla dziecka we własnym zakresie.

Program „Dobry start” – 300 zł na wyprawkę szkolną

Niezależnie od wysokości dochodów rodzice lub opiekunowie prawni uczniów wszystkich szkół w Polsce mogą skorzystać z rządowego programu „Dobry start”. Zasady są bardzo proste – należy złożyć wniosek pomiędzy początkiem lipca a końcem listopada roku, w którym zaczyna się dany rok szkolny, podając wszystkie niezbędne dane. Następnie można otrzymać 300 złotych, by kupić podręczniki i inne elementy szkolnej wyprawki. Wsparcie finansowe nie obejmuje przedszkolaków i uczniów zerówek; górny limit wieku wynosi 20 lat.

Stare podręczniki – co z nimi zrobić?

Jeśli chcemy zadbać o oszczędności przy kompletowaniu wyprawki dla dziecka, warto także zadbać o jak najszybsze sprzedawanie starych podręczników, które nie będą już używane. Nie warto z tym zwlekać – podstawa programowa co kilka lat się zmienia, przez co najlepiej sprzedać książki, gdy jeszcze są aktualne. Można to zrobić między innymi na specjalnych kiermaszach organizowanych przez różne szkoły lub na własną rękę, wykorzystując portale sprzedażowe online. Dziecko może również samo znaleźć kupca na swoje podręczniki, na przykład młodszego kolegę.

Czy warto kupować używane podręczniki?

Dobrym sposobem na oszczędności jest zakup używanych podręczników. Są one dostępne w znacznie niższej cenie. Warto jednak wybierać książki w dobrym stanie, aby zapewnić dziecku odpowiedni standard nauki. Zadbane podręczniki z drugiej ręki mogą być nawet dwukrotnie tańsze niż nowe egzemplarze. Warto zaznaczyć, że pojedynczy podręcznik szkolny prosto z księgarni może kosztować aż 80 zł – cała wyprawka potrafi być zatem dość kosztowna.

Używane lektury szkolne

Wielu rodziców i dzieci wypożycza lektury z biblioteki, jednak niekiedy warto postawić na zakup książki na własność. To dobry sposób, by móc w razie potrzeby wrócić do materiału przed sprawdzianem, a także rozbudzić w dziecku pasję do czytania. Nowe książki mogą być jednak dość drogie, przez co warto zainteresować się używanymi lekturami. Dla przykładu „Cudowna podróż”, jedna z lektur dla uczniów czwartej klasy, w przypadku egzemplarzy z drugiej ręki kosztuje mniej niż 20 złotych.