Oni głosowali “za”. Komu “zawdzięczamy” odrzucenie wniosku Senatu blokującego lex Czarnek? Oto szczegóły

Głosowanie w sprawie lex Czarnek odbywało się przy niemal 100-proc. mobilizacji zarówno w szeregach obozu władzy, jak i opozycji. Nie zdarza się to często przy Wiejskiej. Nieobecnych było zaledwie 5 z 460 posłów (frekwencja 98,91 proc.). PiS dysponowało 227 głosami, ale wspierane przez Kukiz’15 zebrało większość 233 “szabel” i zdołało odrzucić tzw. weto senackie do lex Czarnek. Przeciw odrzuceniu sprzeciwu Senatu było 220 posłów, wstrzymało się dwóch. Przyjrzyjmy się, kto uratował ustawę ministra Czarnka, która podporządkowuje szkoły kuratorom i odbiera rodzicom prawo do decydowania o zajęciach dodatkowych dla swoich dzieci.

Klub PiS zmobilizował 227 posłów (nieobecny był jeden poseł). Partię rządzącą wsparło trzech parlamentarzystów Kukiz’15 z Pawłem Kukizem na czele, jeden przedstawiciel koła Polskie Sprawy oraz dwóch posłów niezrzeszonych (lista poniżej). Przeciwko odrzuceniu wniosku Senatu (czyli za zablokowaniem lex Czarnek) głosowali: wszyscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, poza jednym nieobecnym, posłowie Lewicy (jedna osoba nieobecna, jeden poseł wstrzymał się od głosu), posłowie PSL-Koalicji Polskiej (jeden wstrzymał się od głosu), wszyscy sejmowi reprezentanci Polski 2050, Konfederacji, Porozumienia Jarosława Gowina, PPS oraz dwóch przedstawicieli koła Polskie Sprawy i jeden poseł niezrzeszony (Ryszard Galla, reprezentujący Mniejszość Niemiecką).

Poniżej pełna lista posłów głosujących za odrzuceniem uchwały Senatu odrzucającej lex Czarnek w całości:

Głosowanie nr 56 dnia 09-02-2022

Posłowie PiS głosujący “Za”

Posłowie PiS głosujący “Za”
1. Adamczyk Andrzej 2. Andruszkiewicz Adam 3. Andzel Waldemar
4. Ardanowski Jan Krzysztof 5. Arent Iwona 6. Ast Marek
7. Babalski Zbigniew 8. Babinetz Piotr 9. Bartosik Ryszard
10. Bartuś Barbara 11. Baszko Mieczysław 12. Bąk Dariusz
13. Bielecki Jerzy 14. Błaszczak Mariusz 15. Bochenek Rafał
16. Borowiak Joanna 17. Bortniczuk Kamil 18. Borys-Szopa Bożena
19. Buda Waldemar 20. Burzyńska Lidia 21. Chmielowiec Zbigniew
22. Choma Kazimierz 23. Chorosińska Dominika 24. Chrzan Tadeusz
25. Cicholska Anna Ewa 26. Cieślak Michał 27. Cymański Tadeusz
28. Czarnecki Krzysztof 29. Czarnecki Przemysław 30. Czarnecki Witold
31. Czarnek Przemysław 32. Czartoryski Arkadiusz 33. Czerwińska Anita
34. Czochara Katarzyna 35. Dąbrowska-Banaszek Anna 36. Dobrzyński Leszek
37. Dolata Zbigniew 38. Dorywalski Bartłomiej 39. Drabek Przemysław
40. Duda Elżbieta 41. Duda Jan 42. Duszek Marcin
43. Dworczyk Michał 44. Dziedziczak Jan 45. Dziuk Barbara
46. Emilewicz Jadwiga 47. Filipiak Ewa 48. Fogiel Radosław
49. Galemba Leszek 50. Gawęda Adam 51. Gawron Andrzej
52. Gaża Grzegorz 53. Gembicka Anna 54. Giżyński Szymon
55. Glenc Teresa 56. Gliński Piotr 57. Golińska Małgorzata
58. Gołojuch Kazimierz 59. Gonciarz Jarosław 60. Gontarz Robert
61. Gosek Mariusz 62. Gosiewska Małgorzata 63. Górska Agnieszka
64. Górski Maciej 65. Gróbarczyk Marek 66. Gut-Mostowy Andrzej
67. Gwiazdowski Kazimierz 68. Gwóźdź Marcin 69. Hałas Teresa
70. Hoc Czesław 71. Hoffmann Zbigniew Grzegorz 72. Horała Marcin
73. Hreniak Paweł 74. Jach Michał 75. Janowska Małgorzata
76. Kaczmarczyk Norbert 77. Kaczyński Filip 78. Kaczyński Jarosław
79. Kaleta Piotr 80. Kaleta Sebastian 81. Kałużny Mariusz
82. Kamiński Mariusz 83. Kanthak Jan 84. Kapinos Fryderyk
85. Kołakowski Lech 86. Kossakowski Wojciech 87. Kosztowniak Andrzej
88. Kowalczyk Henryk 89. Kowalski Janusz 90. Kownacki Bartosz
91. Kozanecka Ewa 92. Kozik Krzysztof Janusz 93. Krajewski Jarosław
94. Krajewski Wiesław 95. Krasulski Leonard 96. Król Piotr
97. Krupka Anna 98. Kryj Andrzej 99. Kubiak Marta
100. Kubów Krzysztof 101. Kuchciński Marek 102. Kurowska Maria
103. Kurowski Władysław 104. Kurzępa Jacek 105. Kwiecień Anna
106. Kwitek Marek 107. Latos Tomasz 108. Lichocka Joanna
109. Lipiec Krzysztof 110. Lisiecki Paweł 111. Lorek Grzegorz
112. Ławniczak Tomasz 113. Machałek Marzena 114. Macierewicz Antoni
115. Maląg Marlena Magdalena 116. Malik Ewa 117. Małecki Jerzy
118. Małecki Maciej 119. Masłowska Gabriela 120. Materna Jerzy
121. Mateusiak-Pielucha Beata 122. Matusiak Grzegorz 123. Matuszewski Marek
124. Matuszny Kazimierz 125. Milczanowska Anna 126. Milewski Daniel
127. Morawiecki Mateusz 128. Mosiński Jan 129. Moskal Kazimierz
130. Mrówczyński Aleksander 131. Mularczyk Arkadiusz 132. Murdzek Wojciech
133. Müller Piotr 134. Nowicka Danuta 135. Ociepa Marcin
136. Olejniczak Waldemar 137. Olszewski Dariusz 138. Ołdakowski Adam
139. Osuch Jacek 140. Ozdoba Jacek 141. Paluch Anna
142. Pamuła Teresa 143. Paul Jerzy 144. Pawłowska Monika
145. Piecha Bolesław 146. Piechowiak Grzegorz 147. Pieczarka Anna
148. Piontkowski Dariusz 149. Płażyński Kacper 150. Płonka Elżbieta
151. Pogoda Szymon 152. Polaczek Jerzy 153. Polak Marek
154. Polak Piotr 155. Porowska Violetta 156. Porzucek Marcin
157. Puda Grzegorz 158. Rau Zbigniew 159. Romanowski Rafał
160. Rusecka Urszula 161. Rychlik Paweł 162. Rzymkowski Tomasz
163. Sak Piotr 164. Sasin Jacek 165. Schmidt Anna
166. Schreiber Łukasz 167. Sellin Jarosław 168. Siarka Edward
169. Siarkowska Anna Maria 170. Sipiera Zdzisław 171. Skwarek Sławomir
172. Smoliński Kazimierz 173. Sobolewski Krzysztof 174. Soboń Artur
175. Soin Agnieszka 176. Sójka Katarzyna 177. Stachowiak-Różecka Mirosława
178. Stefaniuk Dariusz 179. Strzałka Beata 180. Suski Marek
181. Szałabawka Artur 182. Szarama Wojciech 183. Szczudło Aleksandra
184. Szczurek-Żelazko Józefa 185. Szefernaker Paweł 186. Szlachta Andrzej
187. Szulowski Krzysztof 188. Szwed Stanisław 189. Szymańska Ewa
190. Szynkowski vel Sęk Szymon 191. Śniadek Janusz 192. Śnieżek Adam
193. Świat Jacek 194. Tchórzewski Krzysztof 195. Telus Robert
196. Terlecki Ryszard 197. Tomaszewski Włodzimierz 198. Trepka Mariusz
199. Tułajew Sylwester 200. Uruski Piotr 201. Uściński Piotr
202. Warchoł Marcin 203. Wargocka Teresa 204. Warwas Robert
205. Warzecha Jan 206. Wassermann Małgorzata 207. Wawrzyk Piotr
208. Wąsik Maciej 209. Weber Rafał 210. Wesoły Marek
211. Wicher Patryk 212. Witek Elżbieta 213. Wojciechowski Grzegorz
214. Wojtyszek Agata Katarzyna 215. Woś Michał 216. Woźniak Grzegorz Adam
217. Woźniak Tadeusz 218. Wójcik Michał 219. Wróblewski Bartłomiej
220. Zagórski Marek 221. Zawiślak Sławomir 222. Zieliński Jarosław
223. Zieliński Tomasz 224. Ziobro Zbigniew 225. Zubowski Wojciech
226. Zyska Ireneusz 227. Żalek Jacek

Głosowanie nr 56 dnia 09-02-2022

Wyniki imienne posłów Kukiz15

Posłowie Kukiz15 głosujący “Za”
1. Kukiz Paweł 2. Sachajko Jarosław 3. Żuk Stanisław

Głosowanie nr 56 dnia 09-02-2022

Posłowie Koła Polskie Sprawy głosujący “Za”

Posłowie PS głosujący “Za”
1. Sośnierz Andrzej

Głosowanie nr 56 dnia 09-02-2022

Posłowie niezrzeszeni głosujący “Za”

Posłowie niezrzeszeni głosujący “Za”
1. Ajchler Zbigniew 2. Mejza Łukasz

Źródło: Sejm RP. Pełne imienne wyniki głosowania dostępne na stronie:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=9&NrPosiedzenia=48&NrGlosowania=56