ONZ: Już 660 tys. Ukraińców uciekło z kraju. MSWiA: Do Polski trafiło 450 tysięcy

Według danych opracowanych przez UNHCR, agencję ONZ ds. Uchodźców, w ciągu ostatnich sześciu dni około 660 000 uchodźców uciekło z Ukrainy do sąsiednich krajów. Z najnowszych danych MSWiA wynika, że do Polski trafiło 450 tysięcy.

„Wygląda na to, że możemy mieć do czynienia z największym kryzysem uchodźczym w Europie w tym stuleciu” – podkreśla ONZ.

„„Widzieliśmy ogromną solidarność i gościnność krajów przyjmujących uchodźców, w tym władz i społeczności lokalnych. Polacy, Węgrzy, Mołdawianie, Rumuni i Słowacy dokonują dziś niezwykłych aktów człowieczeństwa” – chwali ONZ i alarmuje, że ukraińskich uchodźców będą miliony.

Już uciekło z Ukrainy dziesięciokrotnie więcej osób niż w szczycie kryzysu migracyjnego w 2015 r. i dwukrotnie więcej niż w pierwszych dniach wojny w Kosowie.

Trwa siódmy dzień ataku Rosji na Ukrainę. – Ostatniej doby z Ukrainy przybyło do Polski 98 tys. osób, łącznie ponad 450 tys. – poinformował w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Pytany, ile możemy przyjąć osób, wiceminister stwierdził, że „musimy zrobić wszystko, by zabezpieczyć wszystkich, którzy szukają u nas schronienia”.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wskazał na antenie Radia Zet, że w Polsce szukają schronienia osoby uciekające z całej Ukrainy, nie tylko obywatele tego kraju, ale także np. zagraniczni studenci.

Wiceminister przekazał, że „wprowadzono mechanizmy, by obywateli państw trzecich oddzielić od kobiet z dziećmi, by razem nie przebywali i by nie dochodziło do różnych prowokacji”.

(JK, GN)

Fot: Straż Graniczna/twitter

MEiN: W całej Polsce powstaną oddziały przygotowawcze dla dzieci ukraińskich