Ostatnie pożegnanie Krystyny Łybackiej. Była minister edukacji spoczęła w Alei Zasłużonych na poznańskim Miłostowie

Była minister edukacji Krystyna Łybacka spoczęła w poniedziałek na cmentarzu na poznańskim Miłostowie. W pogrzebie wziął udział prezes ZNP Sławomir Broniarz wraz z trzyosobową delegacją ZNP z Okręgu Wielkopolskiego.

Wieloletnia posłanka, europosłanka i członkini ZNP została pochowana w Alei Zasłużonych. Uroczystość miała charakter państwowy. Ze względu na pandemię koronawirusa i wprowadzone w Polsce obostrzenia, w pogrzebie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób – to najbliżsi i przedstawiciele ważnych instytucji.

Prezydent Andrzej Duda za wybitne zasługi w działalności publicznej nadał pośmiertnie Krystynie Łybackiej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, Order przekazał na ręce rodziny Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dera podczas Mszy Świętej pogrzebowej w intencji śp. Krystyny Łybackiej, odprawionej w Poznaniu.

Krystyna Łybacka zmarła w ubiegłym tygodniu w szpitalu w Poznaniu po krótkiej i ciężkiej chorobie. Miała 74 lata.

Była matematyczką, wykładowczynią Politechniki Poznańskiej. Od 1986 do 1991 była prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Poznańskiej, została uhonorowana złotą odznaką ZNP.

Od 1991 do 2014 r. była posłanką na Sejm, od 2014 r. – posłanką do Parlamentu Europejskiego. W rządzie Leszka Millera sprawowała funkcję ministra edukacji narodowej i sportu. W 2019 roku została wybrana najlepszym europosłem w kategorii Edukacja, Kultura i Media w konkursie, którego organizatorem jest “The Parliament Magazine”.

(JK, GN)

Pogrzeb Krystyny Łybackiej 27 kwietnia. Uroczystość będzie miała charakter państwowy

 

Żegnamy Krystynę Łybacką, adwokata polskiej oświaty