„Owocnych badań, twórczej pracy, wysokich nakładów… ” Życzenia z okazji Dnia Nauki Polskiej

„Dzień Nauki Polskiej jest wyrazem wdzięczności dla całego środowiska naukowego i akademickiego. Państwo Polskie, nasz naród, dziękują Wam za istotny udział w rozwoju naszego kraju” – napisał wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin na Twitterze. Z okazji nowego święta naukowcy i instytucje na co dzień zajmujące się nauką ślą sobie ciepłe życzenia i opowiadają o kondycji polskiej nauki.

Statystyki wskazują, że w Polsce mamy 81,5 tysięcy badaczy, którzy pracują w 645 placówkach, a w kraju uczy się ok. 1,2 miliona studentów i 39 tysięcy doktorantów.

– W Polsce powinniśmy jak najszybciej włączyć się w nurt światowych badań nad odnawialnymi źródłami energii i stać się liderem innowacji, które służą konkretnym rynkowym rozwiązaniom – powiedział w rozmowie z portalem Onet Robert Firmhofer dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik.

– Naukowcom życzę, by uznali, że komunikacja ze społeczeństwem jest równie ważna, co uprawianie samej nauki. Jeśli wyniki badań naukowych będą powszechnie podważane i kwestionowane i stawiane na równi z opiniami pseudoautorytetów w Internecie, to na nic te badania się nie zdadzą. Nie będą one bowiem stosowane lub wręcz nie będzie na nie przyzwolenia społecznego – zaznaczył. – Nam wszystkim, a także sobie, byśmy skierowali wszystkie siły i zasoby na to, by pogodzić dobrostan społeczny i ekonomiczny naszego kraju z bezpieczeństwem ekologicznym. Żebyśmy uniknęli klimatycznej katastrofy i zapewnili naszym dzieciom bezpieczne i przyjazne miejsce do życia w przyszłości – dodał Robert Firmhofer.

Najlepsze życzenia dla wszystkich naukowców i przedstawicieli środowiska akademickiego – przesyła w mediach społecznościowych MNiSW.

„Z okazji Dnia Nauki Polskiej przypadającego w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika życzymy wszystkim naukowcom dobrych warunków do twórczej i owocnej pracy, innowacyjnych i ciekawych badań oraz realizacji pasji i zainteresowań” – takie życzenia czytamy na stronie Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

Z okazji DNIA NAUKI POLSKIEJ- przypadającego w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika -życzymy wszystkim…

Opublikowany przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych Środa, 19 lutego 2020

Najlepszego, Mikołaju! 🎂547 lat temu urodził się #Kopernik, wybitny uczony, twórca heliocentrycznej wizji Wszechświata…

Opublikowany przez Polska Akademia Nauk Środa, 19 lutego 2020

W Dzień Nauki Polskiej dzielimy się z całą społecznością akademicką naszą dewizą: "PLUS RATIO QUAM VIS"!

Opublikowany przez Uniwersytet Jagielloński Środa, 19 lutego 2020

Życzenia można znaleźć także m.in. na stronach Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego, czy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

(JK, GN)

Fot: MNiSW

W środę, 19 lutego, po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej