Pamięć i przestroga. Zbliża się 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Około 40 delegacji z całego świata weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Do Polski przyjadą m.in. prezydent USA Donald Trump i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Do Warszawy 1 września przyjedzie ok. 250 gości z całego świata – prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie. W południe na Placu Piłsudskiego głos zabierze prezydent Andrzej Duda oraz jego amerykański i niemiecki odpowiednik. Światowi przywódcy uderzą w specjalnie wykonany z tej okazji dzwon „pamięci i przestrogi”, który zostanie podarowany Wieluniowi, miastu, które jako pierwsze zostało 1 września 1939 r. zbombardowane przez Niemców (1 września prezydent Duda i prezydent Steinmeier odwiedzą Wieluń).

Swoją uroczystość 1 września będą mieli nauczyciele. Okręg Mazowiecki ZNP wraz z Biurem Edukacji m.st. Warszawy zapraszają do apelu pamięci bohaterów II wojny światowej i tajnego nauczania w okupowanej Polsce u stóp pomnika Nauczycieli Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na Skarpie Uniwersyteckiej przy ul. Browarnej w Warszawie.

– Niemiecki atak polegał przede wszystkim na uderzeniu lotniczym na główne cele, czyli na lotniska, węzły komunikacyjne, otwarte miasta, w tym na Warszawę. Celem jego było – tak jak to powtarzało się w późniejszych kampaniach – zniszczenie lotnictwa i komunikacji przeciwnika, dezorganizacja jego zaplecza. W Polsce w pierwszych dniach nie udało się całkowicie zniszczyć ani komunikacji, ani lotnictwa, które zostało dwa dni wcześniej przeniesione na lotniska polowe. Dowództwo niemieckie zastosowało także zasadę koncentracji sił – zwłaszcza pancernych – na najważniejszych kierunkach uderzenia, uzyskując tam miażdżącą przewagę sił i środków walki – przypomniał dr Tadeusz Rutkowski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie opublikowanej przez Muzeum Historii Polski.

Wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej można śledzić na portalu historycznym MHP i PAP Dzieje.pl

(PS, GN)

Zdjęcie główne: Pomnik żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Widoczny napis „Bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego poległym we Wrześniu 1939 w walce z najeźdźcą hitlerowskim w obronie kraju i jego stolicy Warszawy”. Autor: Grażyna Rutowska, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego