Papcio Chmiel został odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego. 10 lutego odbył się pogrzeb twórcy kultowych komiksów o Tytusie

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela Orderem Orła Białego. Pogrzeb słynnego autora komiksów odbył się w ostatnią środę.

Henryk Jerzy Chmielewski, rysownik, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, powstaniec warszawski zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia w wieku 97 lat. Na jego komiksach wychowały się pokolenia uczniów.

Pogrzeb Papcia Chmiela odbył się 10 lutego br. Artysta został pochowany z najwyższymi honorami w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych i Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, gdzie spoczął w grobie rodzinnym.

Twórca “Tytusa, Romka i Atomka” jeszcze za życia otrzymał wiele medali i odznaczeń. Pośmiertnie postanowił go uhonorować także Andrzej Duda. Prezydent odznaczył Papcia Chmiela najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem Orła Białego. Order został przekazany przez wysłanników głowy państwa na ręce dzieci Henryka Jerzego Chmielewskiego podczas uroczystości na Powązkach.

Właśnie ukazał się ostatni album Henryka Jerzego Chmielewskiego – “Tytus, Romek i A’Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę”. Papcio Chmiel tworzył do niego grafiki jeszcze w grudniu.

Akcja komiksu “Tytus, Romek i A’Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę” rozgrywa się w 965 r., co widać m.in. w strojach bohaterów – Romek i A’Tomek ubrani są w zgrzebne koszule do ziemi, Tytus natomiast “kazał Papciowi rysować się w spodenkach i ze swoim imieniem na malinowej koszulce. Bo jego wygląd jest bezwiekowy” – czytamy.

(JK, GN)

Fot: Gov.pl