NASZ PATRONAT. Czy Twoi uczniowie wiedzą, co to zbilansowana dieta?

Weź udział w programie edukacyjnym ,,5 porcji zdrowia w szkole” i pomóż uczniom w kształtowaniu prawidłowych postaw żywieniowych! Wejdź na stronę http://wszkole.5porcji.pl/, zgłoś swoją klasę do programu i zadbaj o jej edukację żywieniową. Wspólnie sięgnijcie po porcję soczystej wiedzy i cieszcie się atrakcyjnymi nagrodami!

Czym jest program „5 porcji zdrowia w szkole”?

„5 porcji zdrowia w szkole” to program edukacyjny wspierający nauczycieli w przekazywaniu wiedzy na temat zasad właściwego żywienia, szczególnie na temat istotnej roli warzyw, owoców, a także soków w codziennej diecie.  Skierowany jest do uczniów klas II i III szkół podstawowych z całej Polski. Stanowi on część działań prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, realizowanej zgodnie ze światowymi i lokalnymi zaleceniami dotyczącymi żywienia, formułowanymi przez renomowane instytucje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), a także polski Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ).

Jak komentuje prof. dr hab. Krystyna Gutkowska – Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Podstawy są bardzo proste. Dziennie należy spożywać minimum 400 gramów warzyw i owoców, najlepiej w podziale na 5 porcji, a jedną z nich może być szklanka soku. Dieta bogata w te produkty wspomaga prawidłowy rozwój dzieci, a także dostarcza im całą gamę witamin i składników mineralnych. W Polsce niestety średnie spożycie warzyw i owoców jest poniżej wymagań i wynosi około 280 gramów na osobę na dzień. A jednocześnie trzeba pamiętać, że produkty te odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Dbałość o właściwe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Dlatego tak istotne jest szerzenie wiedzy na temat koniecznej obecności warzyw i owocóww codziennym żywieniu. Rola rodziców w kształtowaniu prawidłowych postaw żywieniowych jest niezaprzeczalna, ale warto podkreślić, że aż 78 proc. badanych [1] uważa, że również nauczyciele są odpowiedzialni za edukację żywieniową dzieci. Dlatego, aby wesprzeć pedagogów w tym zakresie powstał program edukacyjny „5 porcji zdrowia w szkole”.

Dlaczego warto zaangażować się w program?

Dzięki udziałowi w programie istnieje szansa na wzrost świadomości uczniów, na temat znaczenia prawidłowego odżywiania w życiu człowieka, szczególnie wzrost wiedzy o warzywach i owocach, a także sokach, jako podstawie zbilansowanej diety. Informacje przekazane w materiałach edukacyjnych mogą wpłynąć na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród uczniów szkół podstawowych. Program buduje także wśród nauczycieli szkół podstawowych świadomość roli edukacji żywieniowej oraz wspiera ich w edukowaniu uczniów o zdrowym stylu życia poprzez dostarczenie ciekawych, najwyższej jakości materiałów edukacyjnych i narzędzi do prowadzenia zajęć.

Jak wziąć udział w programie?

Zapisy do programu rozpoczęły się już 27 sierpnia i będą trwały do 31 października 2018 r. Aby zgłosić klasę do programu wystarczy, że nauczyciel lub dyrektor wypełni formularz poprzez stronę internetową http://wszkole.5porcji.pl/. Uczestnictwo w programie polega na przeprowadzeniu przez nauczyciela lekcji, poświęconej obecności warzyw, owoców, a także soków w codziennym, zbilansowanym żywieniu – według scenariusza, specjalnie stworzonego przez zespół ekspertów (metodyka oraz dietetyka). Po zgłoszeniu klasy, na adres mailowy wskazany podczas rejestracji, zostanie wysłany link do pobrania bezpłatnych materiałów edukacyjnych, które umożliwią przeprowadzenie angażujących zajęć tematycznych. Materiały mają nie tylko atrakcyjną dla dzieci formę, ale także wysoką wartość merytoryczną.

Konkurs z nagrodami

Dodatkowo, każda klasa zapisana do programu może wziąć udział w konkursie, w którym przewidziane są atrakcyjne nagrody – finansowe dla szkół, vouchery dla nauczycieli oraz rzeczowe dla uczniów. Zadanie konkursowe polega na wspólnym przygotowaniu przez uczniów z danej klasy plakatu, przedstawiającego ideę „5 porcji zdrowia” w codziennej diecie dzieci. Wykonane zdjęcie pracy konkursowej należy następnie przesłać drogą elektroniczną przez znajdujący się na stronie programu formularz. Wszystkie klasy, które zgłoszą swój udział w konkursie otrzymają pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w programie.

Dlaczego rola nauczyciela w edukacji żywieniowej jest ważna?

Wyniki badań pokazały, że 78 proc. badanych (2 !!!!!! – górna frakcja, bo tu jest przypis!!!) uważa, że zaraz po rodzicach, to nauczyciele są odpowiedzialni za edukację żywieniową dzieci. – Po rozpoczęciu edukacji, to właśnie szkoła jest miejscem, w którym najmłodsi spędzają większość swojego czasu. Dlatego fakt, że rodzice oczekują, że to właśnie ona będzie zaangażowana w edukacje nie tylko tę związaną z odgórnie narzuconym programem nauczania, ale także promującą informacje, które pomogą zaszczepić u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe, nie jest zaskakujący. Rola nauczyciela jest bardzo ważna w procesie kształtowania młodego człowieka, powinien on z jednej strony pomagać uczniom w codziennym funkcjonowaniu z drugiej zaś przygotowywać do tego, kim staną się w przyszłości. Na jakość życia wpływa również sposób żywienia. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie. Im wcześniej dziecko pozna zdrowe nawyki żywieniowe, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej codziennej diecie. Warto zatem, aby nauczyciele, zaangażowali się w program ,,5 porcji zdrowia w szkole”, gdyż realizując go, podzielą się wiedzą o roli warzyw, owoców oraz np. soków z dziećmi, a tym samym mogą korzystnie wpłynąć na kształtowanie prawidłowych postaw żywieniowych wśród swoich uczniów – komentuje Wioletta Krzyżanowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie.

Wejdź na stronę http://wszkole.5porcji.pl/, zgłoś swoją klasę do programu i zadbaj o jej edukację żywieniową. Wspólnie sięgnijcie po porcję soczystej wiedzy i cieszcie się atrakcyjnymi nagrodami!

_________________________

Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Organizator Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków

 




[1] Raport z badania ilościowego IQS dla KUPS, marzec 2018 r. Badanie CAWI Panel, ogólnopolska, matki dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, klasy 2-3, N=203