Nasz Patronat. XXIV Festyn Archeologiczny „Archeomarket. Od wymiany po stragany”

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez pieniędzy. Płacimy nimi bieżące rachunki, kupujemy żywność, opłacamy usługi. Czy tak było w przeszłości?

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie serdecznie zaprasza na XXIV Festyn Archeologiczny pod tytułem „Archeomarket. Od wymiany po stragany”, podczas którego będzie można poznać odpowiedź na powyższe pytania. Festyn pozwoli zobaczyć, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, a więc przez długie tysiąclecia, kiedy Europa była zamieszkana prze różnorodne ludy, które wypracowały różne sposoby zaspokajania swoich potrzeb. Zaprezentowana zostanie wymiana „towar za towar”, będzie można dowiedzieć się o tym gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety, oraz jak wyglądał przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie i dalekosiężnie. Będzie można zobaczyć wymianę dyplomatycznych darów między europejskimi władcami. Zaprezentowana zostanie również najbardziej niematerialna forma wymiany – wymiana idei, które miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i kulturowy dawnych mieszkańców Starego Kontynentu.

Przez dziewięć dni Muzeum będzie tętnić życiem. Rekonstrukcje wypełnią mieszkańcy, a dodatkową atrakcją będą inscenizacje, m.in. połączone z walkami wojowników. Sam Mieszko I stanie przed młodym cesarzem Ottonem III i podaruje mu niezwykły dar w postaci wielbłąda. Zostanie otwarty „Archeomarket”, gdzie prezentowane będą wzorowane na zabytkach towary. W tej „galerii” nie zabraknie kina z filmami o tematyce archeologicznej i historycznej oraz strefy zabaw z dawnymi grami i zabawami. Ponadto odbywać się będą wykłady popularnonaukowe, prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy i degustacje dawnej kuchni. W pawilonie muzealnym można będzie zwiedzać towarzyszącą Festynowi wystawę „Od wymiany po stragany”, czyli kompendium wiedzy na temat historii handlu w Europie od epoki kamienia po wczesne średniowiecze, szczególnie na terenach dzisiejszej Polski.

Co nowego w tym roku?

Archeomarket

Archeomarket to miejsce gdzie najcenniejszym towarem jest wiedza i to na nią będą największe promocje. Za pomocą współczesnych technologii, z dużą dawką świetnej zabawy i dobrego humoru zaprezentuje wiedzę z zakresu najdawniejszej historii handlu europejskiego. Niczym we współczesnej galerii handlowej wystawione zostaną wzorowane na zabytkach archeologicznych i źródłach historycznych towary. W marketowym kinie emitowane będą edukacyjne seanse filmowe. Na scenie przeprowadzone zostaną interaktywne prezentacje popularnonaukowe oraz spotkania z ciekawymi osobistościami festynu. Ponadto atrakcyjne będą również relacje na żywo, np. z przydrożnej karczmy, gdzie kucharze gotować będą potrawy oparte na historycznych recepturach.  Nie zabraknie także konkursów z nagrodami, a w strefie zabaw chętni wezmą udział w licznych grach, w które można bawić się zarówno zespołowo jak i indywidualnie.

Obozowisko łowców i zbieraczy
Osada pierwszych rolników

Dwie odmienne, żyjące obok siebie społeczności mezolitycznych łowców i zbieraczy oraz pierwszych rolników spotkają się w celu wymiany dóbr. W Obozowisku łowców i zbieraczy z importowanych surowców krzemiennych wytwarzane będą najstarsze typy narzędzi. Z bursztynu i muszli powstaną prestiżowe przedmioty. Mieszkańcy Osady pierwszych rolników omówią najstarsze wozy. Opowiedzą oni także o miedzi, pierwszym znanym metalu oraz jej znaczeniu w kontaktach dalekosiężnych. W neolitycznej kuchni pokazane zostaną nowości, które pojawiają się w tym okresie w codziennym jadłospisie.

Osada obronna ludności kultury łużyckiej

Z dalekiego południa do osady obronnej zawędruje obwoźny kupiec. Wóz, którym przyjedzie, wypełniony zostanie trudno dostępnym dla mieszkańców osiedla towarem, w tym: solą, szklanymi paciorkami, bursztynem oraz przedmiotami z cennego metalu – brązu. Aby zdobyć te „egzotyczne” przedmioty mieszkańcy osiedla przygotują: tkaniny, kosze wiklinowe, wyroby z poroża i kości zwierzęcych. Na placu na terenie osady odbywać się będzie targ zwierzęcy. I tutaj nie zabraknie ciekawych warsztatów i zabaw, takich jak wykonywanie ozdób na wzór oryginalnych znalezisk archeologicznych czy zabawy z obróbką bursztynu.

Wioska wczesnopiastowska

Zamieszkiwana przez rolników i rzemieślników wioska wczesnopiastowska stanie się miejscem wymiany płodów rolnych i rękodzieła. Na niewielkim targowisku znajdą się zboża, warzywa i owoce, które jedzono we wczesnym średniowieczu oraz zwierzęta hodowane w tym okresie. Kowale kuć będą żelazo, snycerze produkować drewniane łyżki i misy. Garncarze ulepią małe i duże naczynia, a złotnicy odleją w glinianych formach biżuterię. Zaprezentowane zostaną stroje, tkaniny oraz naturalne barwniki, które w tym okresie sprowadzane były z odległych krain. Jedna z chat zamieszkana zostanie przez mincerza, który opowie o wczesnośredniowiecznych sposobach płatności jak i pierwszych polskich monetach.

W bliskim sąsiedztwie wioski wczesnopiastowskiej, przy punkcie poboru ceł, stacjonować będą wczesnośredniowieczni wojownicy. Tutaj też znajdzie się przydrożna karczma, gdzie kucharze przygotują strawę dla zmęczonych wędrowców!

Starożytne cywilizacje

W tej części będzie można przenieść się do świata starożytnego Rzymu, zobaczyć, jak przebiegały walki gladiatorów, jak wyglądał obóz legionistów oraz jak wytapiano żelazo w dymarkach. Z Wiecznego Miasta po bursztyn wyruszy ekspedycja, która zakończona zostanie wielkimi igrzyskami na cześć cesarza Nerona i cesarzowej Poppei.

Inscenizacje

Targ niewolników

To miejsce jednego z największych targów odbywających się we wczesnym średniowieczu. Spotkać na nim będzie można kupców z odległych krain handlujących luksusowymi towarami oraz ludźmi. Zanim jednak wystawią swe towary odbędzie się walka, w trakcie której wojownicy pomogą im w pojmaniu niewolników.

Rzymska wyprawa po bursztyn

Podczas tej inscenizacji będzie można wybrać się na wyprawę po bursztyn! Ekspedycja wyruszy ze starożytnego Rzymu na Półwysep Sambijski, w towarzystwie rzymskiego urzędnika i w eskorcie legionistów. Pomyślnie wykonaną misję uczczą igrzyska gladiatorów wyprawione na cześć cesarza Nerona i jego małżonki Poppeii.

Wymiana darów między wielkimi władcami

Mieszko I był niezwykle biegłym dyplomatą. Na zjeździe w Kwedlinburgu podarował młodemu cesarzowi Niemiec Ottonowi III wielbłąda. Inscenizacja pokaże, dlaczego Mieszko I wybrał taki prezent i skąd wielbłąd znalazł się na polskiej ziemi przed tysiącem lat! Sam akt wymiany poprzedzony zostanie walką wojowników na polu bitwy, z którego do Wioski wczesnopiastowskiej wyruszy książęcy orszak z darami.

Punkty edukacyjne

Na czas Festynu przygotowane zostaną punkty edukacyjne, gdzie będzie można  posłuchać i poczytać o sposobach badania przez archeologów najstarszych przejawów wymiany, jak i transportowania surowców, o idei i potrzebie użytkowania wytworów z „importowanych” surowców, a także o losach drewnianych konstrukcji, które odkryto w czasie biskupińskich wykopalisk.

Więcej informacji:

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Biskupin 17
88-410 Gąsawa
tel: (52) 30 25 025
fax: (52) 30 25 420
[email protected]
http://biskupin.pl