Pfizer: Szczepionka na Omicron pojawi się w marcu

Do marca br. powinna się pojawić nowa szczepionka ukierunkowana na zwalczanie mutacji koronawirusa Omicron – poinformował Albert Bourla, dyrektor generalny Pfizer Inc., jednego z największych producentów szczepionek

Jego zdaniem, aby szczepionki były skuteczne, należy je przeprojektować do zwalczania kolejnych pojawiających się mutacji, w tym Omicron. Pfizer razem z BioNTechem pracują nad taką właśnie szczepionką, która ma zwalczać zarówno poprzednie wersje koronawirusa, jak i tę najnowszą.

Jak powiedział Bourla w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CNBC, w marcu koncern będzie gotów do złożenia wniosku o zgodę na dopuszczenie nowej szczepionki na rynek amerykańskim i natychmiast wprowadzić ją do użytku.

– Szczepionka będzie gotowa w marcu – oświadczył Bourla.

Według szefa Pfizera, firma ma tak duże zdolności produkcyjne, że ruch ten nie będzie wywoływał żadnych problemów.

– Mamy nadzieję, że osiągniemy produkt, który będzie dawał lepszą ochronę, szczególnie przed groźbą infekcji, ponieważ ochrona przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby jest na rozsądnym poziomie już w tej chwili, przy obecnych szczepionce. O ile zaszczepiłeś się trzecią dawką – podkreślił Bourla.

(PS, GN)